Müzik indir

arama

Zufa Otu

zufa otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Zufa otu, Latince ismi Hyssopus Officinalis olup Çördük veya Çördük otu olarak da bilinmektedir. Ot en çok sindirim sistemi sorunları ve gaz problemleri için kullanılmaktadır. Fakat Zufa otunu kesinlikle uzmanlaşmadan kullanmamalısınız. Çünkü bilinçsiz kullanımlar veya aşırı miktarda kullanım adelelerin istemsiz ve irade dışı kasılmalara neden olabilir. Bu neden ile otu ilk kez duyuyorsanız kullanmamanızı öneririz. Gebelikte kesinlikle kullanılmamalı düşük dozlu olsa dahi denenmemelidir.

Zufa otunun tadı hafif acı ve nanemsi olup salatalara lezzet vermesi için kullanılmaktadır. Güveç yaparken zufa otundan güvecinizin içerisine birkaç yaprak atmanız durumunda güveç suyunu lezzetlendirmiş olursunuz.
Zufa otu dört köşeli, dallı yapıya sahip bir gövdeden oluşmakta olup başta yeşil olmasına karşın iki yılı doldurduktan sonra odunsulaşma sürecine girer. Yarı odunsu olup hafif tüylü bir yapıya sahiptir. bitkinin üst kısımları kış aylarında kurumaya başlar. Bitkinin don tehlikesi bulunmaktadır. Bu yüzden kış aylarında üzerini kapatarak muhafaza etmelisiniz. Kök bölümü ise ana kazık kök ve etrafını sarmış saçaklı köklerden oluşur.

Zufa Otunu Nasıl Yetiştirebilirsiniz?

Zufa otu bahar aylarının başlarında özellikle de Mart ve Nisan aylarında saksı ve çamlığa ekilir. Ektiğiniz tohumu koruyabilmek için üzerine cam veya folyo koyabilirsiniz.

Zufa otunu fide olarak yetiştirecekseniz mutlaka aralık bırakmanız gerekir. Otu taşlık alanlarda yetiştirebileceğiniz gibi kumluk bölgelerde de kolayca yetiştirebilirsiniz. Bitki güneş gördüğü taktirde gür yetişmeyi başarır. Başak, çiçek ve sürgünlerinin toplanması Haziran ayından Ekim ayına adar sürer. Toplanan bölgeleri hafif gölge alanda kurutulur.

zufa otu

Zufa Otunun Faydaları

Balgam söker
Soğuk algınlığı yaşayan kişiler kullanırsa vücudun terlemesini sağlar.
Bronşit, öksürük, boğazda ağrı ya da kronik grip gibi rahatsızlıklara karşı son derece faydalıdır.
Sara hastalığının atlatılması için etkilidir.
Yara ya da ezilen bölgelere çayı ile masaj yapıldığında şifa bulabilirsiniz.

Zufa Otu Nasıl Kullanılır?

Zufa otunun kuruttuğunuz çiçek ya da yapraklarından oluşan karışımdan 2 taatlı kaşığı alın ve üzerine 1 bardak kaynamış su döküp 10 ila 15 dakika demlenmesi için bırakın. Ardından süzerek içebilirsiniz. Eğer Zufa otu çayının tadı acı geliyor ise bal ile tatlandırma yapabilirsiniz. Günlük en fazla 3 bardak içmeli ve bu sınırı kesinlikle aşmamalısınız.

etiketlerETİKETLER