Müzik indir

arama

Zencefil Turşusu Nasıl Yapılır? Kullanımı ve Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Asya mutfaklarında yoğun kullanımı bulunan zencefil hem taze hem baharat olarak tüketilen ve sağlığa faydaları bulunan bir besindir. Yapımı kolay olan zencefil turşusu satın alınabileceği gibi evde de kısa sürede yapılabilir.

Güçlü ve baharatlı aromasıyla, tatlı ve sirkeyle karışınca farklı bir turşu deneyimi sunan zencefil turşusunu marketlerden satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Güçlü ve baharatlı aromasıyla özellikle Asya mutfaklarında yoğun kullanımı olan zencefil sirke ve diğer malzemelerle birleşince hafif pembeleşir. Özellikle suşi ile servisi ünlü olan zencefil turşusunu balık yemekleriyle veya farklı yemeklerle de kullanılabilir.

Uzak doğu Asya kültüründe zencefil turşusu özellikle yemekler arası geçişte damak temizleyicisi olarak tüketilmektedir.

Taze zencefil ilkbaharda yoğun olarak bulunur. Diğer mevsimlerde marketlerde çok olmasa da satışı devam eder. Evde yapacağınız zencefil turşusu için çok fazla zencefile ihtiyacınız olmayacak. İki kök zencefil yeterli olacaktır.

Zencefil turşusu tarifi

2 büyük zencefil kökü
1 büyük kırmızı turp ( isteğe bağlı – kullanılacaksa ince ince dilimlenir. )
1 su bardağı su
200 ml malt sirke( 1 su bardağından biraz eksik bir su bardağı yaklaşık 240 ml – pirinç sirke, elma veya üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz )
1 çay bardağı limon suyu
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz

Zencefil turşusu yapılışı

Kavanozları hazırlayın: Kavanozu ve kapağı ılık sabunlu suyla yıkayın, kullanmadan önce iyice durulayın ve kurutun.

Zencefili tuzlayın: Zencefili tuzla ovarak 30 dakika bekletin. Zencefilin kabukları soyulur. Uzun ince çubuklar şeklinde dilimlenir.

Bir tencerede su, sirke ve şeker şeker eriyinceye kadar kısık ateşte ısıtılır. Dilimlenmiş zencefil 300 ml boyutunda kavanoza konur ve 30 dakika kadar bekletilen şekerli sirkeli su karışımı kavanoza eklenir. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. 4-5 gün buzdolabında bekletilir. Bekleme süresi sonunda açılıp tüketilebilir.

Buzdolabında 2 ay muhafaza edilebilir.

Zencefil turşusu faydaları

Taze zencefil kökü; B,C vitaminleri, su, protein, nişasta, kalsiyum, fosfor, demir mineralleri ile antioksidan maddeler içerir.

Zencefil genelde gaz ve bulantı gibi sindirim rahatsızlıklarını azaltmak için kullanılır. Zencefil kökünün faydalarıyla ilgili geniş kapsamlı araştırma yapılmamasına rağmen, bazı araştırmalar ve deneyenlerin çoğu yararlı bulmuştur. Zencefil kökünün gastrointestinal rahatsızlığı ( Ağız, yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak, kalın bağırsak, safra kesesi, karaciğer, pankreas) iyileştiren antioksidan etkiler ve anti-inflamatuar olduğu söylenmektedir. Binlerce yıldır mide bulantısı ve baş dönmesinde kullanılmaktadır. İştah açıcıdır, antiseptiktir. Gaz söktürücü, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar, soğuk algınlığına bağlı solunum yolları rahatsızlıklarını tedavi eder ve toksin atar. edilmektedir. Kan damarları ve kalbe faydası olduğu da söylenmektedir.

Zencefil, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, mide bulantısı, hamileliğe bağlı sabah bulantısı, ameliyat sonrası görülen mide rahatsızlığı ve hatta kanser hastalarında kemoterapinin yan etkilerini hafifletmek için yaygın olarak kullanılır.

Zencefeloller olarak bilinen anti-inflamatuvar bileşikler kolorektal kanserin ( Bir kalınbarsak hastalığıdır. En sık karşılaşılan kanserler türüdür.) önlenmesinde de yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Hamilelikte görülen hareket bozukluğu ve sabah yorgunluğu, zencefil ve zencefille yapılan turşu gibi ürünleri gerekli miktarda tüketerek giderilebilir ama hamileliğin hassas ve hormonal bir süreç olduğu göz önünde tutularak doktora danışılmadan tüketilmemelidir. Safra kesesi taşı olanlar, düzenli ilaç kullananların doktora danışmadan tüketmemesi gerekir.