arama

Zehirli Mantarlar Hangileridir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Mantar toplumumuzda çokça tüketilen bir bitkidir. Aslında mantarla bitki familyasına dâhil edilmesede toprakta yetiştiği için halk tarafından bitki olarak kabul edilir. Mantarlar ormanlık arazilerde yaprak yığınlarının altında ya da ağaç diplerinde yetişir. Işık almayan ve sürekli nemli kalan her ortamda yetişen mantarları hepsi tüketilmemektedir. Bazı mantar türleri çok zehirli mantarlar olabilmektedir.

Sonucu felç kalma ya da ölümle sonuçlana bilen mantar zehirlenmeleri mevcuttur. Bu yazımızda sizlere zehirli mantar türlerinden bahsetmeye çalışacağız fakat yazımızda ki bilgilere göre direk gidip mantar toplamayın. Mantar türlerini birbirinden ayrıt etmek ancak uzmanların işidir.

Zehirli Mantar Türleri

Ağulu Mantar: Mantar baş kısmı 10-12 santimetre genişliğine kadar büyüyebilmektedir. Rengi yumurta sarını andırmaktadır. Yüzeyi parlak, yağlı bir görünümü vardır. Bahar aylarının başlarında ağaç köklerinde yetişirler. Kesinlikle tüketilmemesi gereken mantarlar arasında yer almaktadır. Tüketildiği takdirde 2-3 saat arasında şiddetli mide bulantısı, varsayım görme, baş ağrısı ve kas spazmı yaşayabilirsiniz. Bu tür belirtileri görmeyi başladığınız takdirde direk acil servise gitmelisiniz.

Yalancı Dede Mantarı: Mantar tipik bir kültür mantarına benzer. Bu yüzden zehirsiz mantarlarda ayrıt edilmesi çok zordur. Dede mantarı olarak halk arasında ün yapmıştır. Boyu 5 cm kadar uzar üst şapka kısmı şemsiye şeklindedir büyüdükçe düzleşir. Rengi beyazdan kahverengiye doğru değişmektedir. Kesinlikle tüketilmemesi gereken bir mantardır. Tüketildikten 1-2 saat içinde ölüme sebep olabilir.

Sinek mantarı: Sinek mantarı tüketildiğinde insanları delirten 4-6 saat kendine getirmeyen ölümcül olmasa da çok tehlikeli bir mantar türüdür. Sap kısmı beyaz şapka kısmı kırmızı ve üzerilerinde beyaz beyaz benekler vardır. Dinli ağaçların köklerinde ve yaprak altlarında yetişirler, kesinlikle uzak durulması gerek bir türdür.

Ölüm Meleği: Ölüm meleğinin bir insanı öldürmesi için 25-30 gram tüketmesi kâfidir. Ülkemizeki mantar zehirlenmelerinin neredeyse hepsi ölüm meleği mantarı zehirlenmesidir. Mantar bildiğimiz yenilebilir mantarlar ile birebir aynı özelliktedir. Uzmanlar bile ayrıt etmekte zorlanırlar. Bu sebeple birçok kişi bu mantarı tüketip sonrasında da ölmektedir. Mantar için ülkemizde henüz bir panzehir üretilememiştir.