arama

Zehirli Çiçekler

zehirli çiçekler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ağaçlar ve çiçekler hayatımızın devamlılığı için olmazsa olmaz canlılardır. Oksijen kaynaklarımız olan bu bitkiler çok farklı formlarda bulunabilmekteler. Özellikle bazı bitkiler güzelliğinden çok zehirleri ile ün salmışlardır. Bitkiler insanları öldürecek kadar zehirli olabilmektedir. Yazımızda bazı zehirli çiçekler  hakkında bilgi vereceğiz.

Zehirli Çiçekler Hangileridir?

Manşinel

Manşinel ağaç Avustralya’da ve Karayip ormanlarında yetişen çiğe cevize benzeyen meyveleri olan yeşil bir ağaçtır. Ağacın zehri dünyanın etkili bitkisel zehirlerinden bir tanesidir. Yapraklarına dahi dokunsanız zehirlenme ihtimaliniz vardır. Ağaç yanında uzun süre tutulan metallerin boyasını bile yok etmektedir. Bu sebeple Manşinel ağacına uzmanlar kesinlikle yaklaşılmamasına önermektedir.

Tatula

Zehirli çiçekler arasında olan Tatula bitkisi boyu 1 metreyi bulan sapı mor golf topu büyüklüğünde etrafı dikenli çiçekleri olan bir bitkidir. Bitkinin yaprakları ve dikenli çiçeği zehirlidir. Çiçeğinde sizi öldürecek miktarda atropin zehri içermektedir. Avusturalya ve Yeni Zelanda çiçeğin doğal yaşam alanıdır.

kurtboğan

kurtboğan

Kurtboğan

Kurtboğan boyu 60-100 santimetre arasında değişen mor renginde çiçeklere sahip bir bitkidir. Bitki dış görünüş olarak güzel bir çiçeğe benzemektedir fakat aslına bakıldığında dokunulması dahi çok sakıncalı olan bir bitkidir. Bitkiyi bazen seyyahlar ya da çiçek uzmanları başka bitki ile karıştırıp tüketebilmektedir. Bitki yenildiği zaman ağızda uyuşma, mide bulantısı, sonrasında kusma ve ishali tetiklemektedir.

Kalp ritmini bozarak ölüme kadar giden sonuçlar doğurabilmektedir. Bitkiyi antik yunan devletlerin çobanlar sürülerini korumak için oklarının ucuna sürerlermiş bu sayede kurtları öldürebilirlermiş. Bitkinin kurtboğan isminin de buradan geldiği rivayet edilmektedir.

Porsuk Ağacı

Ağaç iğne yapraklı ahududu benzeri meyvesi olan Avrupa Kıtası’nda yetişen bir bitkidir. Bitki en çok İngiltere de yetişmektedir. Bitkinin kırmızı meyveleri zehir salgılamaktadır. Meyveleri yemeyi geçin toplasanız dahi vücudunuzda kırmızı benekler oluşur ve kaşınmaya başlarsınız. Tohumunun yani meyvesinin tüketilmesi durumda ağır mide kasılması, bulantı ve kalp spazmı geçirebilirsiniz.

güzelavrat otu çiçeği

Güzelavrat Otu

Ot mor renkli 100 santimetreye boya ulaşabilen bir tür çiçektir. Çiçek Amerika Kıtası’nın ekvator bölgesine yakın olan nemli bölgelerinde yetişmektedir. Otu tüketmek insanlar için özellikle çok zararlıdır fakat birçok hayvan bu ottan etkilenmemektedir. Otun salgıladığı zehir sadece insanlara etki etmektedir. Zehirli Bitkiler İçin Tıklayınız