arama

Yosun Nasıl Oluşur?

yosun
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Yosunlar kara ve suda yaşamakta olan basit yapılır canlı türleridir. Bu ilkel canlıların suda yaşamakta olan türlerine alg adı verilirken karada yaşamakta olan türlerine ise kara yosunu denilmektedir. Kara yosunlarının yaşam alanları arasında ağaç gövdeleri ve kayalıklar yer almaktadır. Bu yosunların oluşumu katmanlar halinde ya da öbekler oluşturarak gelişmektedir. Bu bitkilerin en önemli özelliği diğer bitkilerde olduğu gibi kök, gövde ya da yapraklarının bulunmamasıdır. Bitki gelişimini sporla gerçekleştirmekte olup su da yaşamakta olan yosunların ise tuzlu ya da tatlı sularda yaşamakta olan iki türü bulunmaktadır. Bu yosunlar ise gerçek su yosunları veya mavi yeşil su yosunları olarak bilinmektedir.

Mavi- yeşil su yosunları tek hücreli olmakla birlikte ototrof bitkilerdir. Bitkiye rengini veren maddeler karatinoitler, klorofil ve fikoeritindir. Bu türün hücrelerinde çekirdek bulunmadığı için üremeyi eşeysiz gerçekleştirmektedir.
Gerçek su yosunlarının ise tek ya da çok hücreli olan türleri bulunmaktadır ve renkleri farklılık göstermektedir. Gerçek su yosunlarının da içerisinde klorofil bulunmaktadır ve ototrof ipliksi su bitkilerindendir. Üstelik eşeyli üreyebildikleri gibi eşeysizde üreme gerçekleştirebilmektedirler.

yosun

Yosunlarının bazılarının A ve C vitaminlerinin yanında protein bakımından da zengin oldukları bilinmektedir. Bu neden ile bu yosunlar besleyici özelliğe sahiptir. Bu yosunlar sadece gıda maddelerinin üretiminde değil aynı zamanda kurutularak tıpta da kullanılmaktadır. Günümüzde ülkemizde 120 civarında bulunan yosun türü antibiyotik üretiminde de kullanılmaktadır. Fakat yosunlardan en çok faydalanan ülke Japonya’dır.

Yosunlar nasıl oluşur?

Yosunların çiçeksiz bitkiler arasında yer alması onların çimlenerek yeni bitkiler oluşturmasını engellemektedir. Yosunların yaşam evrelerini 2 şekilde tamamlamaktadır. Bunlar sporofit ve gametofittir. Yosunların ince saplarının uç kısmında bulunmakta olan spor keseleri çatlayarak rüzgarın etkisi ile etrafa yayılmaya başlar ve nemli bölgelerde çimlenmeye başlar. Bu hareket sayesinde yeni yosunlar oluşur ve bu evreye gametofit adı verilir. Yosunların oluşumunda en büyük evre gametofit olarak gerçekleşir. Üremesini bu şekilde gerçekleştirmekte olan bazı yosunların üzerinde gemma çanağı bulunmakta olup bu yapıları sayesinde ana bitkiden ayrılıp eşeysiz üreme gerçekleştirme şansını yakalarlar. Ertesi yıl ise kara yosunlarının içerisindeki ince yaprakların iç kısmında erkek ve dişi organları gelişerek bu iki hücrenin birleşimi sayesinde zigot oluşur. Zigotun ise oluşumunu tamamlaması ile çevreye sporlarını yayması ve bu sürecin sürekli bu şekilde devam etmesi ile yosunlar hayatlarını sürdürürler.

 • Kitw
  1 sene önce

  Guzel olmus ama cok fazla yazmak omrumu aldi ;–;

  1
  yorum beğen