Müzik indir

arama

Yıldız Anason (Çin Anasonu) Faydaları ve Kullanımı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

3-4 metre arasında ağaçlarda yetişen yıldız anasonun beyaz renkli çiçekleri kokuludur. Son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılan yıldız anason pastacılık ve ilaç yapımında meyvesinden elde edilen esans sayesinde önemli bir yere sahiptir.

Yıldız anasonun esmer, kırmızı renkli ve kokulu meyveleri olgunlaşmadan toplanarak güneş görmeyen bir alana serilir ve kurumaya bırakılır. Su içerisinde kaynatılarak yağı çıkarılır ve bu şekilde kullanılabilir. Yıldız anason içerisinde tanen, benzoik, asid ve daha önemlisi anethol denilen bir yağ mevcuttur. Anethol içermesi nedeni ile anason ile aynı etkileri gösteren ve daha uygun fiyatlarla satışa sunulması nedeni ile anasondan daha yaygın olarak kullanılır. Uçucu yağ yapımında da yaygın kullanım alanı bulan yıldız anasonun pek çok faydası bulunmaktadır.

Yıldız Anasonun Faydaları

Yıldız anason öksürük şurubu yapımında kullanılır. Çünkü öksürüğe, astım, bronşit ve nefes darlığı gibi sorunları azalttığı tespit edilmiştir. Hazım ve mide şişkinliği problemi bulunan kişiler tarafında mide ve bağırsak gazlarını söktürücü özelliği kullanılabilir. İştahsızlık, ishal, kusma ve bulantı gibi problemleri olan kişiler, bunun dışında sinirsel problemleri olan kişiler sinirlerini yatıştırmak ve ağrı azaltmak amacı ile kullanabilirler.

Kalbin kuvvetlenmesini sağlar ve kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcıdır. Anne sütünün artmasını sağladığı için doğum yapan annelerin doğum sonrasında tüketmesi önerilmektedir. Düzensiz regl kanamaları bulunan kadınların regl kanamalarını düzene sokar. Antibakteriyel özelliği ve terleme etkisi yaratması sayesinde bağırsakta bulunan bakterilere karşı etkili olmaktadır. Tüm bu etkilerinin dışında romatizma ağrılarından şikayetçi olan bayanlar kullandığında çektikleri ağrıların dinmesine faydalı olmaktadır.

Yıldız Anason Nasıl Kullanılır?

Sağlık sorunları yaşayan kişilerin yaşadıkları sorunları doğal yollardan çözümlemeyi amaç edinen ve alternatif tıpta mutlaka kullanılan mükemmel bir tıp bitkisidir. Kullanımının basit olması sayesinde pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Sağlık sorunlarına göre değişim gösteren yıldız anasonun kullanımı pek çok hastalık için kuru ve olgun tohumlarını ezin ve kaynatarak su içerisinde demlenmesi ve hemen ardından içilerek tüketilmesi şeklindedir. Ancak romatizma ağrıları içi derinin üzerinde elle sıkıca ovuşturarak uygulanması gerekmektedir. Anason Yağının Faydaları İçin Tıklayınız