arama

Yeşil Renkli Meyveler ve Sebzelerin Faydaları

yeşil renkli meyveler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Her renkten sebze ve meyvenin tüketimi sağlığımız açısından çok önemlidir. Yeşil renkli meyveler ve sebzeler içeriğinde A, C, E, K ve B vitaminlerini içermektedirler. Bunların yanı sıra potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor ve demir gibi mineraller de bulunmaktadır. Bundan dolayı yeşil rengine sahip tüm meyve ve sebzeler beslenme zincirinde büyük öneme sahiptir.

Yeşil renkli sebze ve meyveler toksik atıcı özellik barındırırlar. Şifa kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeleri her yaşta ve dönemde tüketmek gereklidir. Vücudumuzun hastalıklar ile savaşması konusunda çok yardımcı olan yeşil sebzeler vücudun direncini artırarak bizleri güçlü tutmaktadır. Yeşil renkli meyve ve sebzelerin yararlarına geçmeden önce bu kategoride yer alan sebze ve meyveleri genel olarak sıralayalım

yeşil meyveler

Yeşil renkli sebzeler: Kuşkonmaz, brokoli, yeşil kale yaprağı, bakla sakız, yeşil biber, salatalık, kabak, taze fasulye, bamya, bezelye, brüksel lahanası, pırasa, taze soğan, maydanoz, ıspanak, roka, kıvırcık marul, tere, dereotu, hindiba, enginar, kereviz, semiz otu, pazı, nane, ısırgan otu, fesleğen, endivyen, ebegümeci, taze rezene, deniz börülcesi ilk akla gelenlerdir.

Bazı yeşil renkli meyveler: Erik, yeşil elma, yeşil üzüm, kividir.

Faydaları

Yeşil renkli meyve ve sebzeler antioksidan bakımından, A ve C vitamini açısından çok zengin içeriğe sahip olduklarından dolayı göz sağlığı için çok yararlıdırlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici bileşenler içermektedirler.

Yeşil meyve ve sebzelerde ki buruk tatlar vücudun kanserden korunması için ön planda yer almaktadırlar.

Yeşil renkli sebze ve meyveler içermiş oldukları folat bakımından kalp sağlığını korumaya yöneliktir. Aynı zamanda doğumda oluşan hasarların tedavi edilmesinde yardımcı rol oynar. Lutein bakımından zengin oldukları için göz sağlığı açısından yarar sağlamaktadırlar.

Yeşil yapraklı meyve ve sebze tüketimi sayesinde günlük ihtiyacınız olan kalsiyum, lif ve demir ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

yeşil renkli meyveler

Kalori bakımından düşük olan yeşil renkli sebzeler tok kalmanızı sağlayarak kilo almanızı önlemektedir.

Yeşil renkli sebzelerde karbonhidrat değerleri düşük olduğundan aniden kan şekerinizi yükseltmezler.

Ciğerlerdeki tıkanıklığı azaltmakta ve soğuk algınlığına iyi gelmektedirler.

Safra kesesi, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının iyileşmesinde yardımcıdırlar.

Yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanma etkilerini yavaşlatarak vücudun daha dinç görünmelerine yardımcı olurlar.