arama

Yeşil Çayın Zararları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çay elbetteki yapılan araştırmalarla faydalı olduğu ortaya koyulmuş bir üründür fakat yeşil çayla ilgili yapılan araştırmalar sadece faydalı olduğuyla ilgili sonuçlardan ibaret değildir. Yeşil çayın olumsuz etkileri de mevcuttur. Bu makalemde Yeşil çayın zararları üzerinde duracağım

Uzmanlar Yeşil çayın özellikle gebelik düşünen kişiler tarafından içilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyorlar. Çünkü yeşil çay  folik asit ile etkileşime girerek kandaki düzeyleri düşürüyor ve bu da gebe kalma şansını zayıflatıyor.

Böbrek hastaları, kalp damar problemi yaşayanlar ve  kan pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilerin yeşil çay içmesi önerilmiyor. çünkü bu hastalıklar üzerinde olumsuz etkilere sebep olduğuna dair araştırma sonuçları mevcuttur.

Adet döneminde kanamayı arttırabileceği için bu dönemde yeşil çay içilmesi önerilmiyor

Yeşil çay ile ilgili yapılan son çalışmalar yeşil çayın kanserli hücrelerin ölümüne engel olduğuna dair bulgulara rastlanmıştır. Bu sebeple kanser hastalarının yeşil çay içmesi doktorları tarafından yasaklanmaktadır.

Yüksek tansiyon ve diyabet hastaları yeşil çayı günde bir fincandan fazla içmemelidir. Aksi halde kandaki şeker oranında dalgalanmalara ve kan basıncı üzerindeki etkilerinden dolayı tansiyonun yükselmesine sebep olabilir.

Yeşil çayı günde 3 fincandan fazla içmek aşırı tepki, sinirlilik hali, tahammülsüzlük, uyku problemleri gibi psikolojik sıkıntılara sebep olabilir. ayrıca demir emilimini olumsuz yönde etkileyerek kansızlığa sebep olabilir.

Yeşil çayı fazla tüketmek yada yeşil çay kapsülleri içmek idrarla birlikte vücuttan atılan kalsiyum miktarını arttırabilir. Bu da kemiklerin sağlığını bozabilir.özellikle kemik erimesi problemi yaşayanlarda yeşil çay tüketimi olumsuz sonuçlar doğurabilir

Yeşil Çayla Etkileşime Geçen İlaçlar

Bu ilaçları kullanıyorsanız yeşil çay içmeniz önerilmez. Çünkü yeşil çay bu ilaçlarla etkileşime geçebilir. Bu ilaçlar dışında herhangi başka bir ilacı düzenli olarak içiyorsanız her ihtimale karşı doktorunuza danışmadan yeşil çay tüketmeyiniz.

Adenozin ,Antibiyotikler ,Doğum kontrol hapları ,Simetidin, Klozapin, Dipiridamol, Disulfiram, Östrojen takviyeleri ,Antidepresan ilaçlar, Lityum, inceltici ve pıhtılaşma için kullanılan kan ilaçları ,Tansiyon ilaçları ,Şeker hastalığı ilaçları, Nikotin bandı ,Pentobarbital ,Riluzole (Rilutek), Warfarin (Coumadin) ,Verapamil

Faydası kanıtlanmış dahi olsa bir ürünü kullanmadan önce yan etkilerini araştırmanızda fayda var. çünkü bir çok insana iyi gelen bir ürün sizin bünyenizde olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

 • AliKazmolu
  4 sene önce

  Yeşil çayın faydalarını okuduktan sonra sık sık tüketmek isteyeceksiniz;

  0
  yorum beğen
 • nihaliradeli
  4 sene önce

  Ozaman napıyoruz yeşil çayın dibine vuruyoruz??

  0
  yorum beğen
 • saametkaymak
  4 sene önce

  Yeșil çayın sarı olduğunu öğrenince büyüdüm aslında

  0
  yorum beğen
 • BasaranEliff
  4 sene önce

  Ananaslı yeşil çayın verdiği mutluluğu kimse veremiyor ?

  0
  yorum beğen
 • ssa_fit
  4 sene önce

  Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir.

  0
  yorum beğen
 • melek
  5 sene önce

  ben 3 yıldır antidepresan ilaç kullanıyorum ve hergün en az iki fincan yeşil çay içiyordum. yeşil çay sakinleştirici özelliğe sahip diye içiyordum. inanamıyorum ya meğer içmemek lazımmış. acaba o yüzdenmi sürekli uyuyordum ve sinirli uyanıyordum. yeşil çay içmeden önce sadece biraz sersemletiyordu antidepresan ilaçlar. kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyoruz. hiç araştırmıyoruz. ondan sonrada pişman oluyoruz. paylaşım için teşekkürler.

  0
  yorum beğen