arama

Yarpuz Otu ( Yabani Nane ) Nasıl Kullanılır? Faydaları – Zararları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Keskin bir kokuya sahip yarpuz otu naneye benzerliğiyle yabani nane olarak da adlandırılmaktadır. Daha çok Akdeniz iklimindeki bölgelerde kendiliğinden yetişen yarpuz otu nasıl tüketilir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Ballıbabagillerden olan yarpuz otu diğer adları; yabani nane, filisk, kır nanesi, majoran, pülüskün ve narpuzdur. Yabani otlardan olan yarpuz otu nemi sever ve göl gibi su kenarlarında, sulak çayırlarda, balçıkımsı ve humuslu topraklarda yetişir. Leylak-pembe çiçekleri vardır ve çiçek açmadan toplanmalıdır.

Alternatif tıpta binlerce yıldır kullanımı vardır. Özellikle bağırsakta gaz oluşumunda, mentol içeriğinden dolayı bayılmalarda, balgam söktürmek ve nefes açmak için kullanılmaktadır. Soğuk algınlığında tedavi desteğidir. Vücudu ferahlatır. Sinir ve kas sistemini rahatlatır. Mide bulantısını giderir. Adet söktürücüdür.

yarpuz-otu

Yarpuz otu kullanımı

Antik çağ uygarlıklarında yemeklerde kullanılmış, şaraba aroma vermek amacıyla değerlendirilmiştir.

Yarpuz otu nane gibi kullanım alanı olan bir bitkidir. Taze olarak ve kuru halde yemeklerde, çorbada, salatalarda baharat olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kuru yarpuz otu çayı yapılmaktadır.

Gölge bir yerde kurutulan yarpuz otu yaprakları çay olarak kullanılabilir. Baharat olarak yemeklerde nane gibi kullanılabilir. Yarpuz çayı günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Yarpuz çayı kaynatılarak kullanılmamalıdır. Bir tatlı kaşığı yarpuz otu üzerine bir bardak kaynamış su dökülür. 10 dakika dinlendirdikten sonra süzülerek içilir.

yabani-nane

Yarpuz otu zararları

Yarpuz otu hamilelikte kullanılmamalıdır. Bazı bitkiler gibi düşüğe neden olabilir. Hamilelikte bitki çayları doktora danışmadan içilmemelidir. Pek çok besinin fazla tüketilmesinde oluşabilecek zararlar vardır. Yarpuz otu da aşırı tüketildiğinde tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Böbrek rahatsızlıkları olanlar, düzenli ilaç kullanan hastalar kullanmamalıdır. Kullanacakları bitki çaylarını doktora danışarak tüketmelidirler.