Müzik indir

arama

Yapışkan Otu Nedir – Nasıl Kullanılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Yapışkan otu, diğer adı duvar fesleğeni olan ısırgangiller familyasına ait bir bitkidir. Nemli ve ılıman bölgelerde çokça yetişmektedir.

Bitkinin boyu 15-20 santimetreye ulaşmaktadır. Yaprakları 4-5 santimetre uzunluğunda dar yapraklı bir bitkidir. Bitki çok yıllık bir bitkidir yani uzun yıllar yaşayabilirler. Bitki birçok der devadır fakat özellikle güney illerimizde ki çiftçilerin sevmediği sürekli olarak türeyen ve yanında bitkilere zarar veren bir ottur.

Yapışkan otunun içeriğinde potasyum, nitrat, katesik, flavon ve alkolid etken maddeleri bulunmaktadır. Ülkemizde neredeyse 2000 metre rakıma kadar her yerde yetişebilmektedir. Özellikle kayalık bölgelerde kendi imkânlarıyla çıkmaktadır. Doğada çok kolay bulunabilecek bir ot türüdür.

yapışkan otu

Yapışkan otu nasıl kullanılır?

Temel olarak iki şekilde kullanılabilir; ilk kullanım çay şeklindedir. 200 ml suya 4-5 yapışkan otu karıştırılıp kaynatılır sonra bu su soğutulduktan sonra günde 2 kere gargara yapılır. Yapışkan otu ile yapılan gargaralar boğaz iltihabını ve üst solunum yolu mikroplarını yok etmeye yardımcı olur.

Gargara yolu ile kullanmak aynı zaman boğaz iltihabına ve ağız içi yaralara da iyi gelmektedir. Yemek yemeden önce günde 2 kez bu gargarayı uygulamasınız.

Diğer kullanım şekli ise merhem olarak kullanımdır. Taze olarak toplanmış yapışkan otu ezilerek merhem haline getirilebilir. Merhem haline getirilen ot yaralanmış ya da çürümüş bölgelerin üstüne sürülmelidir.

Yapışkan otu çay olarak kullanılabilir. Çay olarak kullanımda idrar söktürücü özelliği vardır. Yukarıda bahsettiğimiz gargara ile birebir ölçüde hazırlanan çayı ılık olarak günde 2 bardak içebilirsiniz. Bu çay Şeker hastalarına, astım hastalarına iyi gelir. Şekeri dengeler nefes yollarına açar. Böbreklerinde taş olan kişiler bu çaydan günde 3-4 bardak tüketirlerse kısa sürede vücutlarından taşı atabilirler.