YAHUDİ KULAĞI Mantarı

Kara mantar türünden bir bitki olan Yahudi kulağı (auricularia polytricha), Asya ve Afrika başta olmak üzere dünyanın her yerinde görülmektedir. Yaşlı ağaçların gövdesinde yetişen mantar türü adını İngilizlerden almıştır. Yahudilerin başkalarını dinleme alışkanlıklarına tepki gösteren İngilizler, görüntüsü kulağı andıran bu mantara Yahudi kulağı demişler.

Kara mantar türü ayrıca bulut kulak, ağaç kulağı, ağaç mantarı, fare kulak ve jöle mantarı olarak da bilinmektedir. Tat olarak, istiridye veya shiitake mantarlarına benzeyen Yahudi kulağı, tazeyken çiğnemeye elverişli olsa da kurutulunca oldukça sert bir yapıya sahiptir.

Uzak Doğu ülkelerinden Çin’de çok sık tüketilen Yahudi kılağı, pazarlarda kurutulmuş olarak ve parça şeklinde satılmaktadır. İçerdiği vitaminler, protein, yağ, demir ve polisakkaritler sayesinde yalnızca Çin mutfağına değil, tüm dünya mutfaklarına girmeyi başarmıştır. Yılın 365 günü ılıman bölgelerde bulunabilen Yahudi kulağı, kuruyan ağaç gövdelerinde de yetişebilir. Çinliler tarafından asırlar önce keşfedilen kara mantarın dünya mutfağındaki popülaritesi her geçen gün artmaktadır.

Yahudi Kulağı’nın Faydaları

Geçmişten günümüze Çin’de ilaç olarak kullanılan Yahudi mantarı, içerdiği güçlü anti-oksidanlar sayesinde, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve iltihaplı mukoza rahatsızlığına iyi gelmektedir. Üzerinde tıbbi araştırmaların sürdüğü Yahudi mantarı, öksürük rahatsızlığını giderme de kullanılır. Kalbi koruyan kara mantar, kötü kolesterol seviyesini düşürmeye de yardımcı olur. Yahudi mantarının diğer faydaları ise şunlardır:

  • Hücrelerin kendini kolay tamir etmesini destekler
  • Bedensel ve zihinsel gelişimi pozitif etki ettiği gibi, öğrenme yeteneğini de destekler
  • İçerdiği demir sayesinde kansızlığa iyi gelir
  • Kırmızı et kadar protein açısından zengin olan Yahudi mantarı, alzheimer hastalığı için şifa kaynağıdır

Yahudi Mantarı’nın Yan Etkileri Nelerdir

Yahudi mantarı türleri gibi zehirli bir bitkidir. Zehri ilaç sanayinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu mantarı tüketmeden önce aşağıda belirteceğimiz yan etkilerini dikkatli incelemenizi tavsiye ediyoruz.

  • Kan Pıhtılaşma: Çeşitli kan rahatsızlıkları nedeniyle ilaç kullanan hastalar Yahudi mantarı tüketmemelidir. Söz konusu bitki, kanda pıhtılaşmaya yol açacağından ve bu rahatsızlığın giderilmesi için ilaç kullanıldığında, hastaya ciddi zararlar verebilir.
  • Gebelik: Halime olan ya da hamilelik düşünen kadınların Yahudi mantarını yiyecekler listesinden çıkartması gerekmektedir. Aksi takdirde, bu mantar türü hem bebeğe hem anneye zarar verir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.