Müzik indir

arama

Yabani Sarımsak Faydaları

yabani sarımsak faydaları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Yabani sarımsak zambakgiller ailesinde yer almaktadır. İlkbaharı müjdeleyen bitkilerden biri olan yabani sarımsak kırlarda kendiliğinden yetişen çok yıllık bir bitkidir. Ülkemizde ise Tunceli ve Adana kesimlerinde yetişme özelliği göstermektedir. Kökleri soğan ve sarımsağı andırdığından dolayı yabani sarımsak adını almıştır.

Normal sarımsağa göre insan sağlığı açısından birçok faydası bulunan yabani sarımsak yemeklerde, salatalarda kullanılabilmektedir. Genellikle kendi başına çiğ olarak tüketilen bir bitkidir. Kullanmış olduğumuz sarımsaktan daha güçlü etkilere sahip olan yabani sarımsağın faydalarını sıralamak gerekirse:

Yabani sarımsak, kronik deri hastalıkları üzerinde oldukça etkili bir antioksidan görevi görmektedir. Aynı zamanda doku yaşlanmasını yavaşlatıcı kür için kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. Mide ve mide sorunları, bağırsak problemleri gibi birçok hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olmuştur. Gastrit, gaz sancıları, ülser, mide ağrıları gibi sorunların ortadan kalkmasında büyük rolü vardır.

Kronik ishal hastalığı için de etkili bir ilaçtır. Bağırsak tembelliğine bağlı kabızlık şikâyetlerinin son bulmasında çok faydaları olmuştur. Mide sorunlarından kaynaklı uykusuzluk probleminin yok olmasını sağlar. Kalp çarpıntısı ve buna benzer şikayetlerin tedavi edilmesinde büyük etkileri bulunmaktadır. Vücutta ki kireçlenme sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

yabani sarımsak faydaları

Baş dönmesi, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde yardımcıdır. Akciğerlerde meydana gelen su toplanması sorununu tedavi edicidir. Yabani sarımsağın yapraklarını taze ve çiğ olarak tükettiğiniz taktirde böbreklerinizin temizlenmesini ve mesane şikayetlerinizin giderilmesini sağlamaktadır. Yabani sarımsağın taze yapraklarının suyu kapanmak bilmeyen yaralar üzerine sürülürse yaralar daha kısa sürede iyileşme gösterir.

Kalp damarlarının daha düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.  Çok güçlü bir antioksidan olduğundan dolayı tüm vücudumuzu temizleme gibi bir özelliği vardır. Yabani sarımsaktan elde edilen şurubu tükettiğiniz taktirde balgam çıkarıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi sayesinde soluk alıp verme zorluğu çeken özellikle yaşlı kişiler için mucizevi bir ilaç görevi görmektedir.

Yabani Sarımsak Şurubu

Akciğer rahatsızlıkları bulunan, vücudunda ki ödemlerden şikayetçi olan kişiler yabani sarımsak şurubunu tüketirlerse büyük fayda sağladığını göreceklerdir. Bronşit ve unutkanlık gibi problemlerin yok olmasını sağlar. Yabani sarımsak etkili bir kan temizleyici olduğundan dolayı özellikle sivilceli ciltler üzerinde büyük fayda sağlamaktadır. Vücutta ki enfeksiyonlar ile savaşarak bağışıklık sisteminin uyarılmasını sağlar. Kan şekerini düşürücü özelliği vardır.