Müzik indir

arama

Yabani Pirinç ( Siyah Pirinç ) Faydaları Nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Glutensiz besinlerden biri olmasının yanı sıra antioksidan, mineral, vitamin ve protein içeriğiyle siyah pirinç olarak da bilinen yabani pirinç sağlığa faydaları olan bir tahıldır.

Siyah pirinç Kuzey Amerika, Asya ve Avustralya’da doğal olarak bulunmasının yanı sıra yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Yabani pirinç faydaları diğer pirinç türlerine göre daha geniş bir yayılım gösterir.

Siyah pirinç  glutensizdir, yağ oranı düşüktür ve lisin (amino asit) ve lif açısından yüksektir. Tek başına yenilebilir fakat çoğu zaman, yabani pirinç diğer malzemelerle birlikte kullanılır. Pilavlarda diğer tahıllarla pişirilir; salatalara serpilir, çorba, güveç, ve dolmada kullanılabilir.

Glutensiz besinler içinde yer alan yabani pirinç gluten alerjisi olanların rahatlıkla tüketebileceği bir üründür. Ayrıca zayıflama diyetlerinde düşük yağ oranı ve protein içeriği nedeniyle kullanılabilecek besinlerdendir. Bir fincan pişmiş yabani pirinç, tiamin, riboflavin, demir ve potasyumun günlük değerinin % 5’ini; niasin, B6, folat, magnezyum ve fosforun günlük değerinin % 10’u; çinkonun % 15’ini; manganezin % 20’si veya daha fazlasını karşılar.

Kalp ve damar sağlığı: Kalp sağlığını önemli ölçüde korur ve güçlendirir. Kötü kolestrolü kalp-damar sisteminden temizler damar sertliği oluşma riskini azaltan lif içerir.

Sindirim sistemi: Yabani pirinç, önemli miktarda diyet lifi içerir. Kolestrol dengesini kontrol etmenin yanı sıra, bağırsakların rahat çalışmasını sağlar. Kabızlık, diyare, şişkinlik ve krampların oluşumunu önler. kolon kanseri, mide ülseri ve hemoroid gibi daha ciddi gastrointestinal rahatsızlıklara karşı korur.

Bağışıklık sistemi: İçeriğindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir, iyileştirir. C vitamini vücudun yabancı maddelere, patojenlere ve mikroplara karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Ayrıca, hücrelerin, organların, dokuların ve kan damarı duvarlarının oluşturulması ve onarımı için gerekli olan, yaşadığımız hastalıklardan kurtulmamıza yardımcı olan, kolajenin kritik bir bileşenidir.

Kemik sağlığı: Siyah pirinç fosfor ve çinko içeriği ile kemik sağlığını korur ve güçlendirir.

Kilo vermede yardımcıdır. Düşük kalorili ve glutensiz bir gıda olduğu için, kilo vermede ve obezliği önlemede etkilidir. Yüksek lif ve besin içeriğiyle tokluk hissi yaratır, aşırı yemeyi önler.

Anti – aging özelliktedir. Kronik hastalıklara karşı korur. Antioksidanlar, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve hatta bazı türde kanserlere karşı vücudu korur. Beyaz pirinçte genellikle antioksidan yoktur, yabani pirinç beyaz pirinçten 20-30 kat daha fazla antioksidan içerir. Antioksidanlar serbest radikaller gibi, sağlıklı hücrelerin yaşlanması veya kanser hücresine dönüşümüne neden olabilecek hücresel metabolizmanın tehlikeli ürünlerini etkisiz hale getirir. Antioksidan kansere karşı korumasının yanı sıra kırışıklıklar, yaşlanma lekeleri ve lekelerin daha yavaş iyileşmesi gibi yaşlanma belirtilerini hızlandıran serbest radikallere karşı korur.

Yabani pirinçte bulunan yüksek protein içeriği, kasların gelişimi, sağlıklı büyüme ve gelişim için faydalıdır. Proteinler yaşamın yapı taşlarından, amino asitlerden oluşur.

Folat veya folik asit olarak da bilinen B6 vitamini de dahil olmak üzere önemli vitamin içeriğiyle yeni doğan bebeklerde sinir tüpü kusurlarını azalttığı araştırmalarda kanıtlanmıştır. Hamilelerin B6 vitamini desteği için tüketebileceği ürünlerdendir.

Yabani pirinç zararları

Herhangi bir gıdada olduğu gibi, bütün gıdalar gibi siyah pirinç de ölçülü tüketilmelidir.