Müzik indir

arama

Yabani Havuç Faydaları ve Kullanımı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Yabani havuç maydanozgillerden olup kök sebzelerdendir. Havuç ve turp karışımı bir görüntüye sahiptir. Genelde beyaz renklidir. Aroması havuçtan daha yoğundur.

Anavatanı Avrasya olan yabani havucun diğer adı kavzakökü ve behmendir. Çiçek açma döneminde çiçek rengine göre adlandırılan kızılbehmen ve akbehmen olmak üzere iki türü vardır. Kültür bitkisi olarak da yetiştirilen yabani havuç ülkemizde Marmara’nın güneyi, Ege ve Karadeniz’in kırsalında bulunmaktadır.

Yabani havuç özellikleri

Dağlarda köy gibi yerleşimlerde yetişir. Buralarda hayvanlara yem olarak kullanılır. Çiçekleri kurutularak çay olarak değerlendirilir. Bir aylık bir çıkma süresi vardır. Tohumla ekilen yabani havuç Temmuz-Ağustos aylarında çiçeklenir. Ocak ayının 20’sinden Şubat ayının 20’sine kadar çıkma süresi vardır.

1-1,5 m boylarında az dallı kalın kök bitkidir. Kökleri dolgundur ve liflidir. Yaprakları dikdörtgenimsidir.

behmen

Yaban havucu ( behmen ) faydaları ve kullanılışı

Yaban havucu faydalarıyla ilgili fazla bir araştırma bulunmamaktadır. Fakat içeriğinin mineraller açısından zengin oluşundan ve kullanıcıların tarafından belirlenen faydalarına değinebiliriz.

Yaban havucu içeriğinde potasyum, magnezyum ve kalsiyum minareli bulunmaktadır. Ayrıca uçucu yağ ihtiva eder. Genelde bitkisel ilaç hazırlayanların karışımlarda kullandığı bir bitkidir. Özellikle basur memesi ağrısı için şifalı bitkidir. Yaban havucu yağı sürülerek ağrı dindirilir. Yaban havucu yağı kozmetikte de değerlendirilmektedir.

Yüksek tansiyon düşüren bitkilerdendir. Uykusuzluk, romatizma, yüksek ateşe iyi gelir ve enerji verir. Nefes darlığı ve boğaz ağrısına iyi gelir. Kızılbehmen türü çarpıntıya iyi gelir.

Yabani havuç ( behmen ) kullanımı

Havuç gibi yenebilir, salatalarda yemeklerde kullanılabilir veya püre yapılarak yenebilir. Suyu saçları yıkamak için kullanılabilir. Saça parlaklık kazandırır.

Yaban havucu tohumu toz halinde günde 2 gr kadar içilirse; kilo almak isteyenler için kilo aldırıcı özelliği vardır. Bal ile karıştırılırsa daha iyi sonuç verir. Yabani havuç tohumu cinsel gücü arttıran şifalı bitkilerdendir.