arama

Üzüm Nasıl Kurutulur?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Herhangi bir yere sarılarak gelişmeye başlayan üzüm bitkisi zamanla asma ağacı şeklini alır. Gelişimini tamamladığında türüne göre beyaz, siyah veya kırmızı renklere sahip üzüm salkımları vermeye başlar. Bu meyve İçindeki su kapasitesi çok fazla olduğu için yazın sevilerek tüketilir.Üzümü yazın taze tüketebilirsiniz kışın ise kurutarak tüketmeye devam edebilirsiniz. Üzüm kurutma işlemi yapıldığında içindeki su oranı azalır buna bağlı olarak vitamin ve mineral yoğunluğu artar.

Üzümü kurutarak tüketmek isterseniz dikkat etmeniz gereken sadece seçtiğiniz üzümün rengidir. Üzüm rengine göre kurutma işlemi farklılıklar göstermektedir. Kurutmada zeytinyağı, su veya potasyum kulllanılır.

Üzüm Kurutma Yöntemleri

Meyveler taze haldeyken uzun süre saklamak çok zordur. Kurutulduktan sonra bakteri yaşaması için uygun bir ortam olmadığından mevsimi dışında kolaylıkla saklanır.

Kurutmak istediğiniz üzüm rengi siyah ve koyu renk tonları arasında ise 2 litre su içine 200 gram meşe ağacı külü katarak kaynatın karışım kaynadıktan sonra bir kenara alıp karışımın çökmesini bekleyiniz. Çöken külün üzerindeki suyu alarak tekrar kaynatmaya başlayınız. Suya 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırınız.

Evinizde güneş alan ve toz olmayan bir ortam ayarlayarak buraya hasır ya da keten gibi doğal bir bez serip hazırlanmış suya üzümleri batırarak beze diziniz. Gün içinde üzümleri tersyüz ederek hızlı bir şekilde kurutunuz.

Üzüm renginizi beyaz olarak seçtiyseniz eğer siyah üzümle aynı yöntemi uygulayamazsınız. Beyaz üzümü kurutmak için potas denilen üzüm kurutma sodası kullanılır. Kurutma suyu 7,5 litre su içine yarım çay bardağı potas eklenerek yapılır. ¼ oranında zeytinyağını da aynı suyun içine ekleyerek karıştırılır. Evinizde güneş alan ve toz gelmeyen bir yer ayarlayarak buraya bir bez seriniz ve hazırlanan karışıma üzümleri batırarak bezin üzerine diziniz. Bir hafta on gün arasında üzümler kuruyacaktır.

Üzümleri damak zevkinize göre çekirdekli ya da çekirdeksiz olarak tercih ederek kurutabilirsiniz. Çekirdekli siyah üzüm antioksidan açıdan çok yüksek bir değere sahiptir. Siyah çekirdekli üzümü bol bol tüketerek yaşlanma etkilerini en aza indirebilirsiniz.