Müzik indir

arama

Uykusuzluğa İyi Gelen ve Havayı Temizleyen 12 Çiçek

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Uykusuzluk; ruh hali, enerji, üretkenlik ve yaşam kalitesini etkileyen pek çok nedeni olan bir problem. Uykusuzluk için bitki çayları da tüketilebilir ya da ilaç kullanılabilir; ama hem uykusuzluğa iyi gelen hem de havayı temizleyen bitkiler uyku sorununuzu çözerken eve canlılık verecektir. Uykusuzluğa iyi gelen ve hava temizleme tesisi olan 12 çiçek sayfamızda sizler için listelendi.

Uykusuzluğun pek çok nedeni olabilir. Yatakta bir o yana bir bu yana döndükten sonra işe gitmek zorunda kalmak günü yorgun geçirmenize verimsiz bir iş gününe neden olur. Uykusuz geceler enerji, üretkenlik, ruh hali ve genel yaşam kalitemizi etkileyebilir.

Uyku sorunlarının en önemli nedenlerinden stres ve kaygıyı, evinizi ve yatak odanızı sakinleştirici etkisi olan çeşitli bitkilerle doldurarak büyük ölçüde giderebilirsiniz. Yapılan çalışmalar doğanın stres, yorgunluk ve gerginliği yok ettiğini gösteriyor. O zaman doğayı evinize taşımanız doğa yürüyüşü yapamadığınız zamanları telafi edecektir.

Ayrıca kirlilikten, kokulardan ve nemden kaynaklanan kötü hava solunumumuzu etkileyerek uykusuzluğa neden olur. Yatak odasında bazı bitkilerin yetiştirilmesi elbette doğru olmaz ama bazı bitki ve çiçekler var ki yatak odanızda siz uyurken havayı temizliyor.

Daha iyi bir uyku için çözümler içerisinde, evinizi güzel çiçekler ve bitkilerle doldurmak da bulunuyor. Aşağıda listelediğimiz çiçekler yaşam alanlarına canlılık kazandırırken, aynı zamanda rahatlatıcı ve arındırıcı faydalar sağlıyor. Böyle bir ortam da sağlıklı bir uyku düzenini sağlar.

Sakinleştirici ve temizleyici etkileri olan ve rahat uyumanızı sağlayacak bitkiler şöyle:

Yasemin

Yasemin çiçeği beden ve zihni yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Araştırmalar anksiyete düzeylerini azaltarak daha yüksek bir uyku kalitesine yol açtığını kanıtlamıştır. Doğal bir uyku ilacı görevi yapan yaseminin bu etkisi gün boyu enerjik olmanızı sağlar.

Lavanta

Lavanta çiçeği uyku düzenleme ve anksiyete düzeylerini azaltmada, tüm bitkiler içinde en iyi bilinenidir. Araştırmalar, lavanta kokularının kalp atış hızını yavaşlattığı, kan basıncını ve stres seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor.

Yapılan bir çalışmada lavanta kokusunun uyku sorunu yaşayan bebeklerin rahat uyumasını sağladığı test edilmiştir. Lavanta kokusu anne ve bebek için rahatlatıcı yönüyle mutluluk ve huzur verecektir.

Kadınlarda ve erkeklerde de lavantanın uyku sorununa iyi geldiği saptanmıştır.

Aloe Vera

Yılan bitkisiyle aynı şekilde havayı filtreleme özelliği vardır. Gece oksijen verir ve daha rahat bir uyku modu sağlar. Mısırlılar tarafından ‘ölümsüzlük bitkisi’ olarak adlandırılan aloe vera, aynı zamanda yetiştirme ve bakım kolaylığı olan bitkilerden biridir. Fazla sulama istemez.

Aloe vera yapraklarının jelini hafif kesikler ve yanıklar, böcek ısırığı, kuru ciltler için kerme olarak ve çok daha geniş alanda tropikal bir bitkisel tedavi olarak da kullanabilirsiniz.

Yılan Bitkisi

Kötü havanın kalitesini yükseltmek için en çok önerilen bitkilerden biri olan yılan bitkisi, aynı anda karbondioksiti alarak gece vakitlerinde oksijen üretir. Yani nefes alıp verirken oluşan havasızlığı bile temizleyebilmektedir. Havayla oluşan genel toksinleri düzenleyici etkisiyle tabi ki daha temiz bir hava kalitesi ve daha iyi bir gece uykusu sağlayacaktır.

Gardenya

Yeşil yaprakları ve güzel kokulu çiçekleriyle Gardenya, yatak odaları için popüler bir bitkidir. Yapılan araştırmalar, yatak odanızın bir bölümünde tutulmasının, anksiyete gidermede ve rahat uykuyu sağlamada ilaç kadar etkili olabileceğini gösteriyor.

Ancak, gardenya, yaprakları ve narin çiçekleri korumak için özen isteyen ve bakımı biraz zahmetli bir çiçek cinsi. Ama bu uykusuzluk ya da kaygı için etkili rahatlatıcı yönü olan bu güzel çiçeğin bakımı da bir rahatlama yöntemi olabilir.

Kediotu

Kediotu, yaz boyunca çiçek açan tatlı kokulu pembe veya beyaz çiçekli çok yıllık çiçekli bir bitkidir.

16. yüzyılda çiçekleri parfüm olarak kökleri de uykusuzluk için çay ya da tentür olarak kullanılmıştır. Daha yakın zamanda araştırmalar, sadece kokularını teneffüs ederek hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yatak odası pencerenizde bir tane yetiştirebilir ve banyo suyunuzda bir kaç yaprak kullanabilirsiniz.

Örümcek bitkisi ( kurdele çiçeği )

Kurdele çiçeği yılan bitkisinin havayı temizleme özelliğine sahip olmasının yanı sıra potansiyel olarak kansere neden olan kimyasal formaldehitin maddesini havadan % 90’ını uzaklaştırdığı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Formaldehit maddesi, yapıştırıcılar, dolgu maddeleri gibi ortak ev ürünlerinde bulunduğu için, bu bitkilerin birini evde yetiştirmek iyi bir fikir gibi görünüyor.

Havanın temizlenmesi dışında koku ve dumanı çeken özelliğe de sahiptir.

İngiliz sarmaşığı

Havayı temizleyen en iyi bitkilerinden biri olan İngiliz sarmaşığı ( English Ivy ) bakımı ve gelişimi aşaması kolay olan bir bitkidir. Havayı temizlediği gibi alerjik durumları veya astımı iyileştirdiği araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Koleji, 2005 yılındaki bir deneyde, bitkinin sadece 12 saat içinde havadaki kirliliğin % 94’ünü ve havadaki küfün % 78’ini temizlediğini kanıtladı.

Çocuklar ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bir yerde yetiştirilmelidir.

Gerbera Papatya

Pembe, turuncu, sarı ve beyaz renklerinin görselliğinin yanı sıra gece oksijen üreterek havayı temizler, rahat nefes ve uyku sağlarlar. Alerjik durumları iyileştirme özelliğine sahiptirler.

Barış zambağı ( Yelken çiçeği )

Zararlı benzen, trikloroetilen ve formaldehit toksinlerini filtrelemeye yardımcı olan bitkilerdendir.

Barış zambağı bir odadaki nemi % 5’e kadar yükseltebilir. Alerjiye yol açabilen havayla gelen mikropları temizleyerek kuru havayı nemlendirir ve rahat bir uyku sağlar.

Gölgeli bir yerde (evcil hayvanların ve çocukların ulaşamayacağı yerler) ve haftalık sulamayla barış zambağına evinizde bir yer ayırabilirsiniz.

Bambu palmiyesi

Kamış palmiye olarak da bilinen bu küçük bitki mükemmel bir hava temizleyicisidir. Kimyasal maddelerle dolu havayı bu bitki hapsedecektir. Gün boyunca evinizin ferah ve temiz havasıyla enerjinizden keyif alırken gece de uykunun dinlendirici etkisiyle mutlu olursunuz.

Bakımı oldukça kolaydır, sadece toprağını nemli tutmanız ve yarı gölge bir yerde muhafaza etmeniz yeterli olacaktır.

Altın pothos bitkisi

Altın pothos, kalp şeklinde yaprakları olan sarmaşık görünümlü hava temizleyici bitkilerdendir. Çocuk ve evcil hayvanların ulaşmayacağı yerde tutulmalıdır.