arama

Unutmabeni Çiçeği ve Hikayesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Hodangiller familyasının mavi çiçekli otsu türleri arasında yer almakta olan Unutmabeni çiçeği bir aşk hikayesinden adını alır.  Asıl adı Latincede  Myosotistir Türkçe anlamı ise fare kulağıdır. İlkbahar döneminde kırlarda sık sık rastlayabileceğiniz çiçek türleri arasında yer almakta olan bu tür mavi renkli, yıldız şeklinde ama orta kısmı sarı renge sahip küçük çiçeklerden oluşmaktadır. Bu familyanın bazı türlerine bakıldığında kültür ile de yetiştirilebildikleri görülmektedir. Kültür ile yetiştirilen türlerin çiçeklerine bakıldığında normal unutmabeni çiçeğinden daha gösterişli olduğunu fark edebilirsiniz.

Bazı yörelerde çiçeğin ismi farklı şekillerde anılabilmektedir. Bu isimlerden bir kaçı kuşgözü ve boncuk çiçeğidir. Bir diğer ismi de aşk çiçeğidir. Çünkü unutmabeni çiçeğinin adı ile ilgili hikaye kulaktan kulağa günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

unutma beni çiçeği

Unutmabeni Çiçeği Hikayesi

Geçmiş dönemde Anadolu’nun bir köyünde birbirini sevmekte olan iki genç varmış ve bu gençlerin adı Aliş ile Ayşe’ymiş. Gizli gizli buluştukları günlerde evlilik hayalleri kurmakta olan iki genç Aliş’in askere çağrılması ile vedalaşmak için son kez buluşmuşlar. Aliş toplayıp taş yaptığı mavi kır çiçeklerini Ayşe’nin saçlarına takarken, Ayşe ise onu hiç ama hiç unutmayacağını söyleyerek bu çiçekleri Aliş gelene kadar saçlarından hiç ayırmayacağını söyler.

Aliş’in askere gitmesinden kısa bir süre sonra köye gelen kara haber ile Ayşe yıkılır. Habere göre Aliş askerde vefat etmiştir. Ayşe kimseye kara sevdasını anlatamamaktan zamanla hasta olur ama buna rağmen son kez gördüğü sevgilisinin mavi kır çiçeklerini saçlarından asla ayırmaz. Ailesi kızları bu hastalıktan kurtulsun ve mutlu olsun diye Ayşe’yi evlendirir ama Ayşe yine de Aliş’i bir türlü unutmayı başaramaz.

unutmabeni çiçeği

 Asker dönemi bitince yanlışlıkla öldü haberi köye ulaşan Aliş köye geri döner ama bir de bakar ki Ayşe başka ile evlenmiş. Aliş bu haberi duyunca inanamaz ve köyü terk etmeye kalkar. Fakat Aliş köyü terk etmeden önce sevgilisi Ayşe’yi son kez gördüğü yere gelir ve Ayşe’nin de burada olduğunu fark eder. Aliş ile Ayşe bir süre boyunca birbirlerine bakarlar ve bu sırada Aliş sitem eden gözler ile Ayşe’ye bakar.

Ayşe bir süre sonra koşmaya başlar ve saçlarından Aliş’in verdiği kır çiçekleri yere süzülür. Aliş sevgilisinin arkasından koşsa da maalesef yetişemez ve Ayşe kendisini uçurumdan aşağı bırakır. Bu sırada Ayşe’nin sesi vadide yankılanır ve dilinden dökülen “UNUTMABENİ” kelimesi bu mavi kır çiçeklerinin ismi olur.

Bu hikaye gerçek midir değil midir bilinmez fakat unutmabeni çiçeğinin hikayesi bu şekilde anlatılmaktadır.