Müzik indir

arama

Turuncu Renkli Meyve İsimleri ve Faydaları

turuncu renkli meyve ve sebzeler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Meyve ve sebzelere hakim olan renklerin dili sağlıklı bir yaşamın ipuçlarını bizlere yansıtmaktadırlar. Meyve ve sebzelerde bulunan her renk vücudumuz için ayrı bir öneme sahiptir. Turuncu renkli meyve ve sebzelerin vücudumuz açısından birçok yararı bulunmaktadır. Turuncu renkli meyve ve sebzelerin faydalarına geçmeden önce genel olarak bu kategoride yer alan besinleri sıralayalım:

Turuncu Rekli Meyve İsimleri:

portakal, şeftali, kayısı, nektarin, mandalina, mango, papaya, greyfurt

Turuncu Renkli Sebze İsimleri:

balkabağı, kantalup, havuç, tatlı patates

turuncu renkli meyve ve sebzelerin faydaları

Turuncu renkli meyve ve sebzelerin sağlığa faydaları

Sonbaharın simgesi haline gelen, yılın her döneminde kolaylıkla bulabileceğiniz turuncu renkli meyve ve sebzelerin insan sağlığı üzerinde ki etkileri saymakla bitmez. Günlük beslenme planınız içerisine turuncu renkli gıdaları dahil ettikten sonra ki süreçte hastalıklar ile savaşmak için kullanmakta olduğunuz ilaç sayısının dörtte bire indiğini fark edeceksiniz.

Balkabağı, havuç, tatlı patates gibi sebzeler karotenoid bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sebzeler akciğer, mesane, göğüs, bağırsak, cilt ve rahim ağzı kanserlerinin oluşma riskini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra şeker hastalığı, kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı ve buna benzer daha birçok hastalık riskini ortadan kaldırmaktadır.

turuncu renkli meyve isimleri

Turuncu renkli besinler anti-oksidan yönünden oldukça zengin olduğu için yaşlanma karşıtıdır. Havuç bağışıklık sistemini güçlendirmekte, balkabağı yaşlanmayı geciktirmektedir. Diğer turuncu renkli besinler üreme sistemi sağlığını korumakta ve vücudumuzda ki iltihaplar ile savaşmaktadır.

Turuncu renkli besinler kanser riskini azaltarak kronik ve akut iltihaplanmalara iyi gelmektedir.

Romatizma, kısırlık ile savaşma konusunda turuncu besinlerin etkisi büyüktür.

Sindirim sorunu yaşayan kişiler, çeşitli sağlık problemleri olanlar, çok sayıda ilaç kullanıp ilaç sayısını azaltmak isteyenler, iltihaplanmalar sonucu meydana gelen sıkıntılar ile baş etmek isteyen kişiler turuncu renkli sebze ve meyveleri tüketebilirler.

turuncu renkli meyve ve sebze faydaları

Turuncu besinler karotenoid açısından zengin olduğundan katarakt riskini ve makular dejenerasyonu azaltmaktadır.

Turuncu besinler A vitamini ve beta-karoten içermektedir. Lif açısından oldukça yüksek besin değerine sahip oldukları gibi yağ olarak düşük içeriklidir. Görme fonksiyonlar, kalp hastalıkları, sağlıklı bir cilt için turuncu besinler tüketilmelidir.

Turuncu renkli meyveler kan şekerini ve kolesterolü dengeler.