arama

Turnaayağı Nedir?

turnaayağı nedir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Turnaayağı bitkisi Düğünçiçeğigiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bilimsel adı Ranunculus olarak geçmektedir. Diğer adları düğünçiçeği ve girit lalesidir.

Düğünçiçeğigiller familyasında 400 farklı çeşit çiçek bulunmaktadır. Familyada yer alan çiçeklerden sağlık alanında kullanılan ilaçlar ve dezenfekte malzemeleri üretilmektedir. Turna Ayağı bitkisi de sarı yaprakları olan su kenarlarında yetişen ve krem üretiminde kullanılan bir bitkidir.

Turnaayağı Mart, Nisan aylarında yetişmektedir. Doğal olarak bu aylarda yetişen bitkiyi evinizde yetiştirmek istiyorsanız eğer Şubat ortalarında toprağa tohum olarak ekmelisiniz. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi su kenarlarında yetişen ve nemli bölgeleri seven bir bitkidir. Bu sebeple bitkinin düzenli sulamasını gerçekleştirmelisiniz.

turnaayağı bitkisi özellikleri

Turnaayağı ailesinden her çiçeği evinizde beseleyemezsiniz özellikle bazı cinslerin zehirli olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bilinçsiz kullanımı ve yetiştirilmesi sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Turnaayağı bitkisi asit değeri hafif yüksek olan, humuslu ve su tutan topraklarda daha hızlı gelişme göstermektedir. Ülkemizin Güney bölgelerinde ve Batı Ege bölgesinde rastlanabilmektedir.

Bu bitki eskiden tedavi için, genellikle hemeroid memelerinin yok edilmesi amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde kullanımı çok yaygın değildir. Yukarıda da belirtiğimiz gibi zehirli bir bitki olması bazı açılardan sakıncalar doğurabilmektedir.

Bitkiyi kullanmadan önce mutlaka uzman bir kişiye danışınız.