arama

Türkiye Endemikleri Hangi Bitkilerdir

türkiye endemikleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Türkiye sınırları içerisinde doğal olarak yetişme özelliği gösteren ve başka hiçbir ülke de yetişmeyen bitkiler Türkiye endemikleri olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’de bulunan endemik bitki türü yaklaşık 3000 civarındadır. Endemizm oranı ise %33’dür. Türkiye’de yetişmekte olan bazı endemik bitki türleri ve özellikleri hakkında bilgi vermek gerekirse:

Türkiye Endemikleri Arasında En Yaygın Olanlar

Anadolu glayölü: Sadece Türkiye’ye özgü endemik bir bitki türüdür. Kireç taşlı bölgelerde, maki ve kızılçam ormanlarında yetişmektedir. Ege ve Akdeniz’in bazı kesimlerinde görülebilmektedir.

türkiye endemikleri

Kapadokya soğanı: Kapadokya soğanının çiçeklerinde altı adet taç yaprak bulunmaktadır. Ormanlık- kayalık bölgeleri sevmektedir. Yetişmesi için 900-1400 metre yükseklik yeterlidir. Haziran- Ağustos aylarında çiçeklenme gösterir. Çok yılık otsu bir bitkidir.

Kaz dağı göknarı: Yalnız Türkiye’de Kazdağı’da yetişme özelliği gösteren endemik göknar alt türüdür. Boyu 30 metre uzunluğa ulaşabilmektedir. Tomurcuklarında bol miktarda reçine bulunmaktadır. İğne yapraklı uzun sürgünler üzerine tek tek ışığa yönelmiş şekilde tarak biçiminde sıralanmışlardır.

Kasnak meşesi: Türkiye endemikleri arasında yer alır. Konya, Afyon, Kütahya, Eğirdir ve Isparta’da görülür. Boyları 25-30 cm’ye kadar uzayabilir. Tomurcukları büyük yumurtaya benzer şekillerdedir. Tüysüz ve kahverengi kırmızı renktedir. Kadeh ve yarım küre şekillerine benzemektedir. 1300- 1800 m kadar yükseltili alanlarda yetişme özelliği gösterebilmektedir.

türkiye endemikleri datca hurması

Datça hurması: Türkiye’de ki endemik türler arasında olan Datça yarımadasında batı- doğu yönünde ki uzanmış sıradağların güney ve kuzey kesimlerinde olmak üzere iki ayrı kesimde görülmektedir. Datça Hurması bu kesimlerde öbekler halinde geniş bir yayılma göstermektedir. Yayılış alanı sahilden 300-350 m kadar yükseltiye ulaşmaktadır. Boyu 10-15 m uzunluğuna ulaşabilmektedir.

Sığla ağacı: İlk bakışta çınar ağacına benzeyen sığla ağacı, geniş tepeli, kalın dallı, yaprak dökme özelliği olan, boyu 25-40 m’ye kadar uzanabilen bir ağaçtır. Çiçekleri küçüktür. Yaşlandıkça kabukları koyu bir hal alır ve derin çatlaklı görünüme bürünür. Meyveleri 2-4 cm çapındadır ve çok sayıda kapsül içermektedir.

Istranca meşesi: Boyu 25 metreye kadar uzanabilmektedir. Dar tepeli, düzgün gövdeli bir meşe ağacıdır. Yaprakları ters yumurta şekline benzer. Damarları birbirine paralel olmakla beraber 7-10 civarında yaprak damarı görülmektedir. Bir sap üzerinde 3-4 meyve yetişmektedir.