arama

Trüf Mantarı Türleri ve Kullanımı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Dünyanın birçok yerinde trüf mantarı doğal olarak yetişirken üretimi de yapılmaktadır. Fransa, İngiltere, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, İtalya, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Şili ve Güney Afrika’da trüf yetiştiren bölgeler bulunmaktadır. Trüf mantarı türleri nelerdir ve nasıl kullanılırlar?

Fransa’nın pek çok kentinde trüf festivalleri düzenlenmektedir. Mantarlar açık arttırma yapılan festivallerin bazılarında oldukça yüksek fiyata alıcı bulmaktadır. Kralların yiyeceği olarak adlandırılan trüf mantarına Avrupa ülkeleri başta olmak üzere mücevher değeri biçilmektedir. Trüf mantarı aramalarında kokuya duyarlı olduklarından köpekler kullanılmaktadır.

Ülkemizde trüf mantarının bazı türleri ( siyah trüf, beyaz trüf ve yaz türfü ) yeni yeni yetiştirilmeye başlanmıştır. Özellikle Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi ormanlarında doğal olarak yetişen trüf mantarı türleri bulunmaktadır. Trüf ormanları genişletilerek trüf mantarı üretimini çoğaltma ve ekonomiye katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Trüf mantarı yöresel olarak domalan mantarı veya keme olarak adlandırılmaktadır.

Dünyada Avrupa ülkelerinde, özellikle Fransa’da önemli bir geçim kaynağıdır. Ortadoğu ve Güney Afrika’da da yetiştiren bölgeler vardır.

Trüf mantarı, kestane, meşe, fındık, kavak, çam gibi ağaçlarının kökleri çevresinde toprağa veya yaprak yığını altında gömülmüş olarak yetişir. Toprağın altında yarım metreye kadar gömüldüğü gözlenmiştir. Trüf mantarının besin kaynağı ağaç kökleridir. Bu nedenle ormanlık ve dolayısıyla nem oranı yüksek yağışlı bölgelerde doğal olarak yetişenine daha çok rastlanır. Yazın yağış alan bölgeler trüf mantarı için gerekli olan nemi sağlar.

200 kadar türü bulunan bu mantar çeşidinin yalnızca bir kaç türü yenebilmektedir. Trüf mantarı tat, koku ve görünüm şeklinde sınıflandırılmaktadır. Trüf yerin çok derinlerine kadar inebildiğinden ve yenebilir cinsleri az bulunduğundan bir trüf mantarı bulmak değerli bir mücevher bulunmuş gibi davranılmaktadır.

Trüf mantarı faydaları: Yenebilir türlerin yetiştirilmesi için harcanan özel çaba, hoş kokuları ve tatları için boşa değildir. Lezzet açısından olduğu kadar pek çok hastalığa da iyi gelen maddeler içerir. Kalp hastalıklarını önleyen, kolesterolü düşüren faydaları bulunan trüf şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir. Yağ oranın az olması kilo almayı engellerken dengeli karbonhidrat içeriği enerji verir. Trüf mantarının en bilinen faydası ise afrodizyak olması yani cinsel gücü arttırıcı etkiye sahip olmasıdır.

Trüf mantarı türleri ve kullanımı

Trüf mantarlarının lezzeti ve aroması taze tüketildiğinde belirgindir. 7 günde tüketilmesi önerilmektedir.

İtalyan beyaz trüf en pahalı olanlardandır. İtalyan beyaz trüf fiyatı 2,500 dolardan 4,000 dolar aralığında satılmaktadır. Açık arttırma satışı ile ünlenen trüf mantarlarından 3 kg ağırlığında bir beyaz trüf son olarak 330 bin dolara alıcı buldu.

Fransa ve İtalya’da yetişen trüf mantarları kaliteli ve yaygın olarak bilinen trüf mantarlarıdır.
İtalyan beyaz trüf mantarı, Fransız ve İtalyan siyah kış trüf mantarı, Fransız ve İtalyan siyah yaz trüfü gibi.

Beyaz trüf  mantarı ( Tuber magnatum )

Kuzey İtalya’daki Piedmont bölgesinin Langhe ve Montferrat yöresinde bulunur. Alba ve Asti şehirlerindeki kırsal kesiminde yer alan Acqualagna beyaz trüf üretimi ve ticareti açısından önemli bir diğer merkezdir. Beyaz trüf İtaya’da Molise, Abruzzo’da ve San Miniato çevresindeki tepelerde, Toskana’da da bulunabilir. Ayrıca, Istria yarımadasında, Hırvatistan’da Mirna nehri boyunca Motovun ormanında, Slovenya’da Dragonja ve Rizana nehri boyunca, Fransa’daki Drome bölgesinde de bulunuyor.

Sonbaharda meşe, ela, kavak ve kayın ağacı çevrelerinde yetişir. Mnrtarın rengi beyaz, soluk krem-kahverengi tonlarındadır.

Beyaz trüf türlerinden Tuber magnatum pico, Kuzey ve Orta İtalya’nın diğer bölgelerinde bulunur, ancak Piedmont’unki kadar aromatik değildir.

Trüf mantarı türlerinden beyaz trüf mantarının pişirilmeden tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Beyaz trüf, aroması olmayan besinlerle tüektilmelidir. Makarna veya pilavın üzerine dilimler halinde kullanılması tavsiye edilir. Beyaz trüf ve diğer trüf mantarları her yemekte kullanılabilir. Beyaz trüf yağı, votkası ve sosu yapılmaktadır.

Siyah trüf mantarı ( Tuber melanosporum )

Ticari olarak değerli ikinci tür olan kara trüf veya siyah Périgord trüf (Tuber melanosporum), Fransa’daki Périgord bölgesinde yetişiyor. Meşe ve fındık ağaçları çevresinde gelişmektedir. Siyah trüf mantarı, sonbahar sonu ve kış aylarında hasat edilir.

Siyah kış trüfü siyah bir yumru şeklindedir. Üzeri tırtıklıdır. Siyah trüfün iç kısım beyaz damarlı kahverengidir Siyah trüfün yağı, votkası ve sosu üretilmektedir.

Yaz ( bordo ) trüfü ( Tuber aestivum )

Siyah yaz trüfü (Tuber aestivum) Bütün Avrupa’da ve dünyada yaygın olarak bulunur. Sonbahardan Aralık ayına kadar hasat edilir ve eti koyu renklidir. Sıcak iklimde de yetişebildiğinden en yaygın olan ve dolayısıyla en fazla tüketilen trüf mantarıdır. Görünüşü siyah trüf mantarı gibidir fakat aroması daha hafiftir.

Yaz trüfü de diğer trüfler gibi, yemeklerde makarnalarda tüketilebilir.

Beyazımsı trüf (Tuber borchii): Toskana, Abruzzo, Romagna, Umbria, Marche ve Molise’de bulunan benzer bir türe aittir. Piedmont’taki kadar aromatik değildir

Sarımsak trüf (Tuber macrosporum): Yenebilen türler içinde en az bulunan trüf türüdür.

Tuber lyonii: Amerika Birleşik Devletleri’nde, ceviz ağaçları çevresinde bulunur.

Yüksek fiyatı ve keskin aromaları nedeniyle, yemeklerde az kullanılarak değerlendirilir. Az tuzlu suda muhafaza edilebilir.

Beyaz trüfler genelde çiğ yenir. Buğulanmış tereyağlı makarna, risotta, salata veya kızarmış yumurta üzerine dilimlenir. Et yemeklerinde; kaz, tavuk, ördek yemeklerinde deri altına, kaz ciğerinde ve yemekleri süslemede beyaz ya da siyah trüf dilimleri eklenebilir. Avrupa’da bazı peynirlerde kullanılmaktadır.

Güçlü aromasıyla şurup yapımında kullanılır. İsviçre’deki bazı restoranlar trüf kabuğunu soslar için kullanıyor.

Trüf yağı

Trüf yağı, daha düşük maliyetli ve rahat bir alternatif olarak kullanılır. Aroma sağlamak veya türf mantarı pişirirken lezzet ve aromasını arttırmak için kullanılır. Yağ mantarın aroması kullanılarak dönüştürülen zeytinyağıdır.

Trüf votkası

Piyasada bulunan trüf yağları diğer pek çok trüf mantarı ürünü gibi yapay tatlandırıcılar ile hazırlanır. Trüf votkası, trüf mantarından yapılır. Bundan dolayı Avrupa’da yağı yerine votkayı yemeklerde kullanmak tercih edilmektedir.

 • Hasan çil
  2 sene önce

  1 kilo trüf mantarı var şuan bunu nasıl degerlendiririm kime satarım

  0
  yorum beğen