arama

Tere Otu Nasıl Yenir? Nerelerde Kullanılır?

tere otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Günümüz dünyasının en sağlıklı ve en faydalı bitki türlerinden birisi olan tere otu son derece yaygın şekilde dünyanın her yerinde tüketilmektedir. Mutfakların en çok tercih edilen bitkilerinden birisi olan tere otu mevcut içeriği ve geniş yelpazedeki faydaları ile hem eşsiz bir lezzet hem de yüksek seviyede bir sağlık kaynağı konumunda bulunuyor. Asya kökenine sahip olan bir bitki olduğu gibi Anadolu coğrafyasında da yüksek oranda yetiştirilmektedir.

Tere Otu Faydaları Nelerdir?

Lezzeti haricinde mevcut zengin içeriği ile insan sağlığı açısından çok önemli faydaları bulunmasından dolayı yoğun şekilde tüketilen tere otunun, en önemli faydalarının başında sigaranın insan sağlığı üzerinde yaratmış olduğu deformasyonu önemli oranda azaltıyor olması gelir. Bu yüzden de günümüzde uzmanlar tarafından da sigara içen kişilerin, sigara etkilerinden kurtulabilmek ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için mutlak suret ile tere otu tüketimi gerçekleştirmeleri öneriliyor. Tere otu genel olarak vitamin eksikliği gibi durumlarda zengin bir vitamin deposu etkisi, iştah açıcı etkisi ve güç sağlayan etkisi ile dikkat çekmektedir. Bunun dışında idrar söktürücü, adet kanamasını söktürücü, metabolizma hızlandırıcı ve kilo almayı engelleyici gibi sindirim sistemini etkileyen sorunlara karşı çok etkilidir. Aynı zamanda da saç dökülmesi, hemeroit, şeker ve diyabet rahatsızlığı, çıban, nefes darlığı gibi genel sağlık sorunlarına ilişkin olarak da son derece önemli etkilerde bulunur.

tere nasıl kullanılır

Tere Otu Nasıl Kullanılır?

Tere otunun bitki formu kadar suyu da insan sağlığı açısından büyük şifa kaynağıdır. Kendisine özgü bir tat ve kokusu olan tere otu hem dahili hem de harici alanda uygulanması ile insan sağlığı açısından çok önemli etkilerde bulunur. Buna göre kaynatılarak suyu da, kendisi de kullanılabileceği gibi tere otunun kendisi pişirilerek tüketilebilir veya özel ‘kür’ formlarına getirilerek, bölgesel kapsamda uygulanarak da kullanımı gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda da sabah öğünü öncesinde bir tatlı kaşığı tere tohumu bal ile tatlı hale getirilerek, tüketilmesi durumunda kilo verme süreci açısından önemli doğal ve etkili bir takviye alınabiliyor. Tohumunun vücuttaki emiliminin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesinin sağlanabilmesi için ise tüketildikten sonra 1 bardak su içilmesi öneriliyor.