arama

Teraryum Nasıl Yapılır?

teraryum
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Teraryum son zamanların en moda alışkanlıkları arasında yer almakta.  Akvaryum içerisindeki bu minyatür bahçelerden sizin evinizde de olmasını arzuladığınıza hiç şüphe yoktur. Günümüzde moda haline gelen bu alışkanlık geçmişten günümüze gelmiş mükemmel bir alışkanlıktır. 1830 yılına dayanan Teraryum’un ilk mimarı Dr. Nathaniel Ward’tır.

1830’dan günümüze kadar geliştirilen bu yöntem iç mekanlarda yaşatılması güç olan bitkileri koruma altına alınarak yaşatılmaya çalıştırılırken, eşsiz minyatür doğal alan yaratılmaya başladı. Bu akımın en yaygın olduğu dönem ise son 1 yıl olarak görülüyor.

teraryum

Teraryum Malzemeleri ve Yapımı

Teraryum’un malzemeleri son derece kolay bir şekilde temin edilebilecek malzemelerdir ve bu malzemeler ile kendinize ait küçük minyatür bahçenizi oluşturmaya hemen başlayabilirsiniz. Malzemeler sırasıyla; Cam kap ya da fanus ve büyükçe bir ampul, çakıl taşı veya küçük taşlar, aktif kömür bulamıyorsanız mangal kömürü de olabilir. Torf toprak ve Teraryum ’da yetiştirilebilmeye uygun bitkilerin yanında süsleme yapacağınız istediğiniz türden malzemeleri hazırlayın.

teraryum yapılışı

Teraryum için gereken kabı dilerseniz satın alabileceğiniz gibi dilerseniz kendi zevkinize göre de evinizde yapabilir ya da evinizde malzemelerden kullanabilirsiniz. Bunun için evinizde kullanabileceğiniz malzemeler arasında büyük boy kavanoz ve cam delikleri olan kapların gayet uygun olacağını bilmelisiniz. Esas önemli olan nokta seçtiğiniz kabın yeterli derinlikte ve çalışmanızı kolay sürdürmenizi sağlayacak genişlikte olmasıdır. Kabınızı güzelce yıkayıp kuruttuktan sonra botanik bahçenizin hazırlanacağı kap hazır konumdadır.

teraryum yapmak

Kabın içerisine çakıl taşlarını veya keyfinize göre küçük taşları yerleştirin. Ancak taşları sadece ekolojik açıdan değil bahçenizin temeli olarak da düşünmeniz gerekiyor. Taşların tabana konulmasının asıl amacı suyu neme çevirmeye yardımcı olması ve kökün çürümesini engellemesidir. Hemen üstüne ise kömürü serpiştirin. Bu sayede toprağınızın her dem taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

teraryum nasıl yapılır

Bu işlemden sonra da torf toprağınızı dökün ve iyice bastırın. Torf toprak her tür bitkinin gelişimini tamamlayabilmesi için en uygun toprak cinsidir. Toprağınızı da serdikten sonra yapmanız gereken tek şet süslemeyi yapmak ve bitkinizi toprağa tutturmaktır. Bu işlemi de başarı ile tamamladıktan sonra bitkinizi sulayın ve Teraryum’unuzun tadını çıkartın. Teraryumda Yetiştirilebilen Bitkiler İçin Tıklayınız