arama

Tarım Fuarı ( Growtech Eurasia 16 ) Antalya EXPO’da

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Antalya EXPO 2016 Türkiye’nin en büyük tarım fuarına ev sahipliği yapıyor. Sera, tarım ekipmanları ve teknolojilerinin sergilendiği uluslararası Growtech Eurasia 16’da birbirinden ilginç bitkiler yer alırken dünyanın en büyük gübre üreticisi Haifa da ilk defa fuara katıldı.

Amerika, Afrika, Asya ve Avrupa’dan 22 ülkeden 700 firma ve 80 bin ziyaretçi katılımı hedefleniyor.

Antalya Expo Center’da açılan tarım fuarı Growtech Eurasia 16 30 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Growtech Eurasia, tarım sektöründe ortalama 550 milyon dolarlık iş olanağı sağlıyor.

Tarım fuarında 22 ülke

İspanya, Hindistan, İtalya, Mısır, Belçika, İran, Fransa, Çin, Kanada, Rusya, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerden 700’ü aşkın firma ve 80 bini aşkın ziyaretçi bekleniyor.

tarim-fuari-2016

UBM EMEA Fuarcılık Grup Direktörü Engin Er, ülkemizin 2015 yılında yaklaşık 91.4 milyarlık tarımsal üretim gerçekleştirdiğini belirtti. Engin Er her yıl ortalama 17-18 milyar dolar gıda ve tarım ihracatı yapıldığını, milli gelire yüzde 7.6 oranında katkı sağlandığını ifade etti. Er, kış mevsiminde ortalama 4.8, yaz mevsiminde ise 6 milyon insanın tarımda istihdam edildiğini açıkladı.

İspanya, Hindistan, İtalya, Mısır, Belçika, İran, Fransa, Çin, Kanada, Rusya, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerden 700’ü aşkın firma ve 80 bini aşkın ziyaretçi bekleniyor.

Tarım fuarı, ‘Sulama ve Sera Teknolojileri’, ‘Bitki Besleme ve Koruma’, ‘Traktör ve Tarım Makineleri’ ile ‘Tohumculuk’ başlıkları altında 4 farklı ürün ve hizmet grubuna göre gruplandırıldı.

growtech-eurasia-16

Tarım fuarında yeni ve teknolojik binlerce ürün sergileniyor. Hollandalı bir tohum ıslah firması tarafından üretilen çeşitli tür ve renklerde, turuncu, sarı, ampul şeklinde çeri domatesler, minyatür ve iki renk kilogramı 6 TL’yi bulan salatalıklar, ‘Yaşayan Marul’ olarak adlandırılan ve bardak içinde taze kalabilen, özel bıçakla tek kesimde salataya dönüşebilen marul gibi ürün çeşitleri tanıtılıyor.

TURKIYE'NIN EN BUYUK TARIM FUARI GROWTECH EURASIA 16'NCI ULUSLARARASI SERA, TARIM EKIPMANLARI VE TEKNOLOJILERI FUARI, ANTALYA EXPO CENTER'DA ACILDI.(FOTO:MEHMET CINAR/ANTALYA-DHA)

Dünyanın en büyük gübre üreticisi Haifa firması da ilk defa Growtech Eurasia Fuarı’nda yer aldı. Haifa dünyanın en büyük potasyum nitrat üreticilerinden biri. Haifa Türkiye Genel Müdürü Yaşar Aydın, Haifa’nın dünyanın en büyük potasyum nitrat üreticilerinden biri olduğunu, damlama sulama gübrelemeleri, endüstriyel alanda ve gıda üzerine gübreler üzerinde de çalıştıklarını söyledi. Aydın, “Türkiye’de kendi ofisimizi açarak tedariklerimizi daha düzenli yapmaya başladık. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de yatırım ve üretim planlarımız var. Türkiye’yi ve Türk tarımını daha ileriye götürmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.