Müzik indir

arama

Tarçınlı Süt Nasıl Yapılır? Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sıcak süt uykusuz gecelerde rahat uyku için hazırlanışı kolay lezzetli çözümlerdendir. Süte tarçın girdiğinde bu lezzet ikiye katlanırken rahatlıkla uyumanızı sağlar. Peki uykusuzluk dışında tarçınlı süt faydaları nelerdir? Tarçınlı süt nasıl yapılır?

Tarçınlı süt uykusuzluğa iyi gelmesinin yanı sıra sağlığa pek çok faydaları olan hazırlanışı basit bir sağlıklı formüldür.

İnsanı pek çok yönden olumsuz etkileyen uykusuzluk sorununa rahatlatıcı bir çözümdür. Üstelik çocukların sıcak çikolata kadar sevebileceği lezzettedir.

Sıcak süt ve tarçın içeren içecekler, uykusuzluğa iyi geldiği bilinen doğal ilaçlardandır.

Bazı araştırmalara göre süt ve tarçının her zaman uykusuzluğa bir çözüm üretmediğini savunsa da tarçınlı süt içenler olumlu sonuç verdiğini düşünüyor. Süt, triptofan adı verilen, vücutta seratonine dönüşen bir amino asit içerir. Seratonin uykuyu düzenleyen bir maddedir.

Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak ve içeriğindeki maddelerin sağlığa olan etkilerinden faydalanmanızı sağlayacak tarçınlı süt tarifini ve faydalarını sizlerle paylaştık…

Tarçınlı süt tarifi

1 fincan süt (organik süt daha lezzetli olur ancak istediğiniz sütle yapabilirsiniz)
1 küçük tarçın çubuğu ( toz tarçın da kullanılabilir, ancak toz tarçın sütte tam olarak erimiyor ve boğazda rahatsızlık hissi oluşturabiliyor )
Tatlandırmak için bal ve saf vanilya ( isteğe bağlı )

Tarçınlı süt yapılışı

Tarçınlı sütü hazırlamak için, sütün kaynama derecesine kadar ısıtılması yeterlidir. Bir bardağa boşalttığınız sütün içine tarçın çubuğunu ekleyin. 10 dakika demlemeye bırakın, bardağın üzerini örterek tarçınlı sütün soğumasını engellemiş olursunuz. Tarçın çubuğu çıkarın. Balı ve vanilyayı ekleyip karıştırın.

Herhangi bir tatlandırıcı kullanmadan da tüketebilirsiniz.

Tarçınlı süt faydaları

Kemik sağlığına faydalıdır. Kemikleri güçlendirir.
Hem balda hem de tarçında bulunan antioksidan maddeler kansere karşı korur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tarçınlı süt çocuklarda bağışıklık sistemini güölendirerek soğuk algınlığı ve gribe karşı koruma sağlayacaktır.
Tarçın ve bal, sindirim sistemini rahatlatan bir formül olarak kabızlığa iyi gelir ve ayrıca ishal durumlarında da dengeleyici bir besindir. Hazımsızlık ve kramp gibi sindirim sorunlarına da iyi bir besindir.
Tarçınlı süt boğaz ağrısını hafifleterek rahatlatır ve boğaz ağrısı çektiğinizde kesintisiz bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.
Soğuk algınlığına karşı korur ve iyileşmeye yardımcı olur. Ayrıca sürekli soğuk kalan eller ve ayakları ısıtıcı görevi vardır.
Diş etleri ve diş sağlığını korur.

Tarçınlı süt zayıflatır mı? Süt, içerdiği protein ve lioneik asit gibi yağ molekülleri ile doygunluk hissi vererek kilo alımını dengeleyici görev üstlenir. Tatlandırıcı olarak kullanılan tarçın ise kandaki glikoz miktarını ve kötü kolestrolü düşürüyor. Şeker hastaları için tatlandırıcı olarak tavsiye edilen tarçın metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı bir besindir. Özellikle karın bölgesi yağlarından kurtulmanın yollarından biri olan tarçın karın bölgesi kan damarlarını uyararak hızlı kilo vermeyi sağlar.

Tarçınlı ürünler hamilelikte ölçülü olarak kullanılmalı ve doktora sorularak tüketilmelidir. Düzenli ilaç kullananların ve önemli sağlık problemi olanların doktora danışması gerekir.