arama

Susuzluğu Gideren Bitkiler ve Çayları

susuzluğu gideren bitkiler ve çayları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Özellikle Ramazan ayında oruç tutarken susuzluk çekmek istemeyenler için susuzluğu gideren bitkiler ve bitki çayları kullanmak etkili olabilmektedir. Peki, Ramazan ayında susuzluk çekmemek için hangi bitki ve bitki çaylarını tüketmek gereklidir.

susuzluğa iyi gelen bitkiler ve çayları

Hindistan cevizi suyu

Saf Hindistan suyunun içerisinde çok sayıda elektrolit bulunmaktadır. Bu elektrolitlerden en önemli ise terleme sırasında kaybedilen sodyumdur. Hindistan cevizi suyunun içerisinde ise 30 mg sodyum bulunmaktadır. Bu da oldukça önemli bir orandır. Yapılan araştırmalara göre Hindistan cevizi suyu içen kişiler içmeyen kişilere göre gün içerisinde hiç su tüketmemektedir. Bundan dolayı sahurda Hindistan cevizi suyu tüketerek gün içinde ki susuzluğunuzu önleyebilirsiniz.

Meyan kökü şerbeti

Ramazan ayının gözde şerbetleri arasında yer alan ve susuzluk giderme de bir numara olan meyan kökü şerbeti susuzluğunuza çare oluyor. Meyan kökü şerbeti, midenizi rahatlatarak susuzluk hissinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda iftar sofralarında da bulundurulması gereklidir. Orucunuzu açtıktan sonra bir bardak meyan kökü şerbeti içerseniz hazmın kolaylaşmasını sağlarsınız.

Kayısılı bitki çayı

Kayısılı bitki çayının susuzluk giderici etkisi bulunmaktadır. Aktarlarda kolaylıkla bulunabilen kayısılı bitki çayını sahurda tüketerek gün içinde ki susuzluğunuzun önüne geçebilirsiniz.

susuzluğa iyi gelen bitkiler

Siyah üzüm

Antioksidan bakımından zengin bir içeriğe sahip olan siyah üzümü 2 yemek kaşığı tükettiğiniz taktirde susuzluğun giderilmesinde fayda sağlamaktadır.

Kayısı suyu

Kayısılı bitki çayı bulamayanlar yüzde yüz doğal kayısı suyunu tüketebilirler. Organik kayısı suyu da susuzluk için birebirdir.

Keçiboynuzu pekmezi

Keçiboynuzunun vücut üzerinde mide ekşimesi, mide yanmasını önleyici gibi etkileri bulunmaktadır. Mide yanması ve mide ekşimesi kişilerde su içme isteğini artırdığından dolayı keçiboynuzu pekmezi tüketildiği taktirde bu durumun önüne rahatlıkla geçilebilir.

Ginseng çayı

Ginseng çayı içerisinde vücutta su tutma özelliği sağlayan bileşenler bulunmaktadır. Sahurda tüketeceğiniz bir bardak ginseng çayı gün boyu susamanızı engelleyecektir.

susuzluğu gideren bitkiler

Kekik otu çayı

Kekik otu çayının içerisinde de vücutta su tutma özelliği sağlayan etkili bileşenler yer almaktadır. Kekik otu çayını da sahurda tüketerek susuzluk probleminizin önüne geçebilirsiniz.

Hurma

İçerisinde barındığı zengin miktarda ki magnezyum, potasyum ve demir içeriği sayesinde günde tüketilen 3 adet hurma susuzluk problemine çare oluyor