arama

Süsen Bitkisi Nasıl Kullanılır?

süsen bitkisi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Süsen bitkisi ülkemizde susam, sisam ve mavi zambak isimleri ile de bilinmektedir. Bitkinin kökeni kuzey yarım kürenin mutedil iklim kuşağında doğal gelişim gösterir ve bu bölgede 150’yi aşkın türü olduğu bilinmektedir. Bitkinin bazı türlerinin soğanlı bazılarının ise rizomlu olması ile farklılık teşkil ettikleri görülmektedir. Nisan ve Haziran ayları arasında açtığı çiçekleri mavi, pembe, sarı ya da karışık renklere sahip güzel kokuludur. Ülkemizde ise Anadolu bölgesinde özellikle de doğu bölümünde 20 kadar türü mevcuttur.

Süsen bitkisinin kullanımı

Bu bitki çoğunlukla piyasada kabuğu ayrılmış ya da soyulmamış olarak sürülmektedir. Fakat kabuğu soyulmuş olan bu bitkinin daha kıymetli olduğu bilinmektedir. Ağustos ayında sökülen ve su ile yumuşatılarak kabukları soyulup dilimlenen bitki güneş altına koyularak 1 ila 2 hafta arasında kurutulur. Kurumuş kökleri toz haline getirilir ve ilaç yapımında kullanılır. Bitkinin kurutularak toz haline getirilmiş olan köklerinin kullanılacağı zaman su ile kaynatılması gerekmektedir.

süsen

Bitkinin kökünden elde edilen tozdan çok düşük miktarda kullanılırsa idrar ve balgam söktürücü özelliğini gösterir ama yüksek dozda kullanılırsa kusturucu özelliğe sahiptir. Yaraların üst kısmına serpilir ise yaraların iyileşmesini sağlar.
Bataklık bölgesinde yetişen bu bitkinin köklerinden mide ve bağırsaklarda oluşan gazların yok edilmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca bu bitkiyi dişi yeni çıkmaya başlayan çocuklara verirseniz diş kaşıyıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz. Üstelik süsen bitkisinin güzel görünümlü bir bitki olması dolayısı ile yol kenarlarında ve bahçelerde süs bitkisi olarak da kullanıldığı bilinmektedir.