arama

Su Ispanağı ( Çin Ispanağı ) Nedir? Nasıl Yenir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Doğal olarak tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen su ıspanağı kökeni ile ilgili net bir bilgi bulunmamamaktadır. Çin ıspanağı, gece sefası, nehir ıspanağı olarak da adlandırılır. Su ıspanağı nasıl tüketilir?

Latince adı ıpomoea aquatica olan su ıspanağı yenebilen su bitkilerindendir. Doğal olarak tropikal ve subtropikal bölgelerde tatlı sularda yetişir.

Sürgünleri ve yaprakları için yetiştirilen, aroması hafif, tropik bir bitki olan su ıspanağı dünyanın tropikal ve subtropikal iklimlerinde bulunur. Kökeni ile ilgili bir bilgi olmasa da Çin’de yoğun olarak bulunur. Güneydoğu Asya kangkong olarak bilinir.

Suda veya nemli topraklarda yetişen bitkinin boyu kökleriyle birlikte 2-3 metre veya daha uzun olabilmektedir. Yapraklar ok başlı 5-15 cm uzunluğunda ve 2-8 cm genişliktedir. Çiçekler, trompet şeklindedir, çapı 3-5 cm’dir ve genelde merkezi mor yaprakları beyazdır.

Su ıspanağı yetiştirme

Ekimi: Kök filizleriyle ya da çiçeklerdeki çekirdek tohumları ekilerek yetiştirilir.

Dünyada en çok Doğu, Güney ve Güneydoğu Asya’da yetiştirilmektedir. Su yollarında doğal olarak gelişir ve bakımı kolaydır. Burma, Tayland, Laos, Kamboçya, Malay, Vietnam, Filipin ve Çin mutfaklarında, özellikle kırsal bölgelerin mutfaklarında yaygın olarak kullanılır. Tayvan’da da popüler olan sebze II. Dünya Savaşı’ndaki Japon işgali sırasında, savaş sırasında çok kullanılan bir besin olmuştur. Filipinler’de, İspanyol-Amerikan Savaşı’ndan sonra Amerikan işgali sırasında açılan kanallarda çeşitli su ıspanağı yetiştirilirken, karada büyüyen başka bir türne Çin ıspanağı denir.

Tropik olmayan bölgelerde, güneşli bölgelerde sulu bir konteynırda kolayca yetiştirilir.

Çin mutfağında çeşitli şekillerde ancak sade veya kızartılmış, kıyılmış sarımsak ile kullanımı yaygındır. Tayland’da, yeşil papaya salatası ve kızartılmış patateslerde çiğ olarak; Bangladeş’te ve Batı Bengal’de yaprakları kızartılarak, Vietnam mutfağında garnitür olarak, güney Asya’da erişte ve çorbası yapılarak ( ekşi çorba (kan chua), domates, diğer sebzeler ve protein içeren besinlerle ), sarımsak, yağ ile sote edilir ve balık sosu olarak, soya fasülyesi, sarımsak ve biberle sotelenir, Kantonca’da, su ıspanağı, fasulye sosuyla, Hakka mutfağında, bazen kızarmış arpacıklarla birlikte sarı fasulye ezmesi eklenerek tüketilir.