Sonbaharda Ekilen Çiçekler

sonbaharda ekilen çiçekler

Hasat zamanı olarak bilinen sonbaharda bazı bitkiler tekrardan çiçek açmaya başlar. Renk renk çiçekler havalar soğumaya başlasa da içimizi ısıtarak soğuk havayı bize hissettirmez. Pek çok bitki de olduğu gibi çiçeklerin ekim zamanları da değişiklik göstermektedir. Sonbaharda ekilen çiçekler gibi…

Bazı bitkilerin tohumlarının ya da fidanlarının gelişmesi için belli miktarda soğuğa ihtiyaçları bulunmaktadır. Nergis, fulya, zambak, lale ve sümbül gibi bitkilerin soğanlarının sonbaharda ekilmeye başlanması ve kış gelmeden de ekim işlemlerinin bitmesi gerekmektedir.

Gül

Aşkın ve sevginin simgesi gül çiçeği hem güzel kokan hem de birçok faydası olan kullanım alanı oldukça fazla bir çiçektir. Gül fidanlarının ekim zamanı sonbahardır.

Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği soğuktan etkilenmez. Sıcak havalarda ise gelişimi yavaşlar ve çiçeklenme gözükmeyebilir.

cuha

Sıklamen

Kış ılıklığı isteyen bir çiçek türüdür. Sonbaharda ekmek çok doğru olur ve kış boyunca çiçekli olarak kalabilir. Yumru olarak ekmek pek tavsiye edilmez. Hazır çiçekli olan sıklameni alıp ekebilirsiniz.

Hercai Menekşe

İklim isteği sıklamen ile benzerlik göstermektedir. Sonbaharda ekimi yapıldığı taktirde kış boyunca çiçekli olarak kalabilir.

Bebe Nefesi Çiçeği

Uzunluğu 40 cm geçen hafif kokulu uzun saplı bir çiçektir. Çiçekleri pembe ve beyaz olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Toprak seçmeyen bir bitkidir.

Hanım Düğmesi

Diğer adı Medine çiçeği olarak bilinir. Çiçeklerinin düğmeye benzetilmesinden dolayı hanım düğmesi ismini de almıştır.

Bitkinin beyaz, pembe ve mor gibi renkleri mevcuttur.

Akasya Çiçeği

Üzüm gibi salkım salkım beyaz ve sarı çiçekleri ile göze çarpar. Kokusu ile kolaylıkla dikkat çeker. Akasya yaprakları ise son derece yararlıdır.

Frezya Çiçeği

Renkleri sarı, pembe ve beyaz olarak değişmektedir. En fazla 75 cm kadar uzayabilir. Sıcağı pek fazla sevmeyen bir bitkidir. Uzun süre sıcak ortamda bulunursa çiçek açmayabilir.

Kasımpatı

Diğer adı Krizantem olarak bilinen bitki büyük çiçeklere sahiptir. Toprak seçmeyen bir çiçek türüdür. Boyu en fazla 150 cm olabilir. Sarı ve beyaz başta olmak üzere pek çok renkte görülebilir.

Açelya, kamelya, yediveren, Japon gülü, aynı safa ve sardunya gibi çiçek türleri de sonbaharda ekilmesi gereken bitkiler arasında sayılabilir.

Office 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.