arama

Sirken Otu ( Yabani Ispanak ) Özellikleri – Faydaları ve Kullanımı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sirken otu farklı bölgelerde yalancı ( yabani ) ıspanak, ak kazayağı, ak pazı olarak da adlandırılmaktadır. Çiçeklenme dönemi öncesi yazın toplanarak kullanılmaktadır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak bulunan sirken otu kırlarda, tarla kenarlarında, yol kıyılarında kendiliğinden yetişir. Ülkemizde 10 türüne rastlanmaktadır.

Bazı ülkelerde yetiştiriciliği yapılan sirken otu ıspanakgillerdendir. Bazı türleri ıspanağa bazı türleri turp yaprağına benzer. Ispanağa benzerliğinden dolayı yabani ıspanak olarak da adlandırılan sirken otunun ıspanaktan daha fazla yararı olduğu bilinir.

Alkali ve asitli toprakları seven sirken otu bazen çok yayıldığı için tarım arazilerinde sorun haline dönüşebilir. Rengi genelde yeşildir fakat maviye çalan tonları da vardır.

sirken-otu-faydalari

Sirken otu içeriğinde; demir, kalsiyum, sodyum gibi minareller, A, B, C vitaminleri, protein, niacin barındırır. Besin lifi içerir. Hindistan’da üretimi yapılmaktadır, fakat daha çok tohumu hayvan yemi olarak kullanılmaktadır.

sirken-otu

Sirken otu faydaları

Kanı temizler. Kandaki iltihaplara karşı koruyucudur.
Bağırsakları temizler ve yumuşatır. İltihap kurucutucudur.
Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Sirken otu zararları: Sirken otu çok tüketildiğinde sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Böbrek hastaları, düzenli ilaç kullananlar ve hamileler doktora danışmadan kullanmamalıdır

cook good king henry

Sirken otu kullanımı

Çiçeklenmeden önce yaz aylarında toplanan sirken otunun taze sapları ve yaprakları kullanılır.

Pişirimi ıspanak gibidir. Ispanak kadar kendini bırakmaz, daha sert dokudadır.

Sirken otu böreği, kavurması, yemeği, çorbası ve salatası yapılarak tüketilebilir. Haşlayıp üzerine yoğurt dökerek veya yumurta kırarak da tüketebilirsiniz. Yani ıspanakla yapılan bütün yemekler sirken otuyla yapılabilir.

yabani-ispanak-yemegi

Sirken otu salatası

Malzemeler
Yarım kilo sirken otu
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet limon suyu
2 diş sarımsak
Tuz

Temizleyip yıkadığınız sirken otunu irice doğrayın. Yıkadıktan sonra 10 dakika sirkede bekletirseniz temizliği konusunda içiniz daha çok rahat edecektir. Kaynamakta olan suyun içine atın ve diriliğini kaybetmeyecek şekilde pişine kadar kaynatın. Haşlanan sirken otunu süzün. Hazırladığınız, limon, zeytinyağı, sarımsak ve tuzdan oluşan salata sosunu salata kabındaki haşlanmış sirken otunun üzerine gezdirin.

Sirken otu kavurması

Yemeklik doğranmış soğanları zeytin yağında pembeleşene kadar kavurun. İnce ince doğranan sirken otlarını ekleyin. Kavurmaya devam edin, yumuşaması için biraz su ekleyip tavayı bir kapakla örtün. Su bitince altını kapatın. Tabağa aldığının kavurmanın üzerine yoğurt gezdirin.