arama

Sıraca Otugiller (Scrophulariaceae) Özellikleri

sıraca otugiller
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sıraca otugiller familyasında yer alan bitkilerin genel özellikleri arasında otsu, çalımsı ya da nadiren ağaç formunda yer almaları bulunmaktadır. Yaprakları almaşık ya da karşıklıklı dizilmesinin yanında nadir de olsa dairesel olması ile bilinmektedir. Yapraklarının en önemli özellikleri arasında basit, tam ya da parçalı kulakçıklara sahip olması sayılabilir. Üstelik bu özellikleri sayesinde diğer bitkilerden de ayrılmaktadır.

Çiçekleri yapraklarının koltuk kısmında yer almaktadır ve tek ya da salkım şeklinde görülmektedir. Er, dişi ya da zigomorf yapıdadırlar. Bitkinin çanak yaprakları 4 ila 5 adet arasında birleşik olması ile taç yaprakları ise yine 4 ila 5 arasındadır ama nadir de olsa 6 ila 8 arasında görülür. Yapraklar çanak yaprak gibi birleşik görülür. Stamenleri çanak yaprakları ile birleşiktir ve genelde 4 adet olması ile dikkat çeker. Yumurtalıkları üst durumludur ve 2 gözlü olmalarının yanında karpellidirler.

sıraca otugiller

Sıraca otugiller familyasına dahil olan bitkiler

Sığırkuyruğu: 60 ila 200 cm arasında boylanabilen iki yıllık otsu bitkiler arasında yer alan bitkinin dikkat çekici özellikleri arasında yapraklarının sarı renkli olması, dayanıklı, ince tüylerle kaplı olması ve dik olmasına karşılık dallara ayrılmayan yapıda gövdeye sahip olması ile bilinmektedir. İkinci yılının yaz ayının ortasında başlayıp sonbahar dönemine kadar gövdesinin uç kısmında başaklar oluşmaya başlar ve başaklarının parlak sarı renkli çiçekleri bulunmaktadır. Çiçeklerinin olgunlaşması ile birlikte çiçeklerinin içinde bulunan tohumlar iki gözlü kapsüllü meyvelere dönüşmektedir ve yere dökülen tohumları ile birlikte çoğalır.

Yavşan otu: çok yıllık bitkiler arasında yer almakta olan yavşan otu yuvarlak sapa sahiptir ve bitkinin alt bölümü yere yatık olarak kök salmaktadır ve zaman içerisinde büyük bir alana yayılmaktadır. Duvar çatlaklarında dahi yetişebilen nadir bitkiler arasında yer alan bu bitki taze olmasının yanında kokusuz olması ile dikkat çekmektedir. Üstelik kurumaya başladığı dönemde oluşan güzel kokusu ile dikkat çekmektedir.