Müzik indir

arama

Sinameki Yağı Faydaları

sinameki yağı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sinameki yağı sinameki bitkisinden elde edilmektedir.  Sinameki baklagiller familyasına dahil sıcak bölgelerde yetişmekte olan pek çok çeşidi bulunan ve bazı türleri hafif acı tada sahip olan bir bitki türüdür. Sinameki bitkisinin en meşhur olanı Mekke’de yetişmektedir ve bitkinin ismi de buradan gelmektedir. Bitkiye Mekke Senası denilmiştir ve halk diline Sinameki ismi ile yerleşmiştir.

Mekke’de bulunan türünün daha çok tercih edilmesinin sebebi ise sadece hekimlerin bu türü tercih etmelerinden kaynaklanır. Bitkinin halk arasında en yaygın müshil olarak kullanılır. Üstelik diğer bitki türleri gibi yan etkisini görebileceğiniz bitkiler arasında değildir. Bitki yaş hali ile kurutulur ve ardından işlenerek sinameki yağı ve tozu elde edilir. Bitkinin yetişme alanları ise Hindistan, Mısır ve Arabistan’dır.

Sinameki Yağı Kullanımı

Sinameki yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Mide ve bağırsakların yumuşamasına ve kabızlık sorunu yaşayan kişiler için ishal edici özelliği ile kullanılır. Bu bitkinin ishal edici özelliğinden faydalanabilmek için ağızdan alınabilir ya da kaynatılarak suyu içilebilir. Diğer özellikleri ise kalbi kuvvetlendirmesidir ki kalp hastalığı yaşayan kişiler için bu özelliğinden dolayı sıkça önerilmektedir.

sinameki yağı

Karasevda hastalığı nedeni ile oluşan evham ve vesveseye karşı geçmiş dönemde hekimlerin başvurduğu kuvvetli bir bitki yağıdır. Soğuk veya sıcak nedeni ile ciltte oluşan çatlaklara karşı son derece etkili olmasının yanında kasları ve adaleleri açar. Saç dökülmesi ile karşılaşan kişiler için saçların gürleşmesi, parlaması ve doğal görünüm alması için önerilir. Kas ve adalelerin açılmasını sağlar.

Vücutta oluşan bitlerin yok edilmesinde etkilidir. Sürekli tekrar etmekte olan ağrılar, uyuz, kaşıntı, sivilce ve sara gibi hastalıkların tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Zararlı içeriği bulunmayan bir bitki yağı olmasına karşılık kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Sinameki Bitkisi Kullanımı İçin Tıklayınız