Müzik indir

arama

Siklamen Çiçeği (Cyclamen)

siklamen çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Eski ismi Buhur-u Meryem olan, bir çok şaire ve yazara ilham veren hatta kumaşlara ve halılara motif olmayı başarmış çok güzel kokulu bir çiçektir Siklamen Çiçeği. Özellikle son dönemde oldukça revaçta olan bu çiçek ev ve ofislere hoş kokusu ve güzel görüntüsü ile renk katmaktadır.

Menşei İran olarak bilinse de bereketli hilal adıyla bilinen Akdeniz’in doğu sınırındaki bir çok ülkede yetişebilen bu çiçek, Avrupa’ya ulaştıktan sonra bir çok değişim göstermiştir. Çiçeğin gen yapısıyla oynayan Avrupalı botanikçiler, onu çok daha renkli ve gösterişli çeşitlerini elde etmeyi başarmışlardır. Klasik Orta Doğu’da ise hala eski Buhur-u Meryem olarak bilinen haliyle kullanılmaktadır. Zamanında tütsü yerine kullanılan çiçeğe, kokusunun keskinliği nedeniyle Buhur ismi verilmiştir.

siklamen çiçeği

Orijinalinde görselliği ve kokusu nedeniyle süs bitkisi olarak popüler olan siklamen son dönemde hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Üretimi için her klasik yöntemler kullanılsa da dikkat edilmesi gereken noktalar tabii ki vardır. Genelde Eylül-Mart arasında ekimi yapılabilen bu çiçek bu dönemden haziran ayına kadar en zirve dönemini yaşar. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında ise kendisini korumaya alır ve bir süre dinlenir. Ardından yaz aylarının sonunda tekrardan hareketlenmeye başlar.

siklamen çiçeği bakımı

Siklamen Çiçeği Bakımı

Bir kış çiçeği olarak da bilinen Siklamen’in bakımı da çok önemlidir. Keyfine düşkün bir çiçek olarak bilinir ve nazlıdır. Bulunduğu ortamda her açıdan temiz havaya ihtiyaç duyar ve hava akımında rahatça yaşayabilir. Ayrıca güneşe çok ihtiyaç duymadığı gibi, soğuk havalarda da rahatlıkla yaşayabilir. Bazı türleri sıfırın altında 15 veya 20 derecelere kadar dayanabilmektedir. Siklamen çiçeğinin saksıdaki pozisyonu genellikle değiştirilmemelidir zira her değiştirme onu daha da kötü etkiler ve çiçek açma süresi kısalır.

siklamen çiçeği özellikleri

Siklamen çiçeği çok narin ve hassas bir çiçek türü olsa da, genelde çiçek bulmanın ve yetiştirmenin zor olduğu kış aylarında büyüdüğü için çok tercih edilen bir çiçek türüdür. Eşsiz bir güzelliğe ve bir çok renk seçeneğine sahip olduğundan dolayı sadece yetiştirme amacıyla değil, süs bitkisi olarak da satılmaktadır. Özel günlerde kutlama için de sıkça tercih edilmektedir.