Müzik indir

arama

Şeytan Pençesi Kullanımı ve Faydaları

şeytan pençesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Bilimsel adı harpagophytum procumbens olan Şeytan Pençesi halk arasında ağaç örümceği gibi değişik isimlerle bilinmektedir. Bitkinin görünüşünden dolayı aldığı şeytan pençesi ismi yerde sarmaşık gibi genişleyen ve dallarının görüntüsünden kaynaklanmaktadır.

Çöl ortamında yetişmekte olan bu bitki Güney Afrika da yetiştiği herkes tarafından bilinmekle birlikte çöl olan kıtalarda da yetişmektedir. Çöl ortamının getirmiş olduğu kumlu toprak ve yağışsız ortama çok iyi ayak uydurmuş ve iyi şekilde yetişmektedir.

Birçok faydası bulunan bu bitki yerliler tarafından değişik hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Yumrulu kökleri bulunmaktadır ve en bilinen faydası ağrıları gidermesidir.

şeytan pençesi faydaları

Şeytan Pençesi Kullanımı

Şeytan pençesi tüketim için toprak altında bulunan yumrular kullanılmaktadır. bu yumrular kurutularak kullanım için hazır hale gelmektedir ve uzun süre sağlıklı şekilde saklanabilmektedir. Ayrıca merhem olarak da kullanılabilmektedir.

şeytan pençesi

Şeytan Pençesi Faydaları

Doğal olarak yetiştiği yörelerde ağrı kesici özelliğinden dolayı çok tercih edilmekteydi. Bu ağrı kesici özelliğinin pekiştiği en iyi etki ettiği hastalıklarsa enfeksiyon, romatizma gibi iltihaplı eklem rahatsızlıklarıdır.

İltihabın kurutulmasında kimyasal ilaç kullanımına gerek kalmadan etki ederek hastalığın kısa sürede iyileşmesini sağlar. iltihabın en kötü yanı ağrı ve ateşe sebep vermesidir. Ağrı kesici özelliği sayesinde ağrıları kısa sürede dindirmektedir ve ateşin düşmesine yardımcı olmaktadır.

şeytan pençesi kullanımı

Son yapılan araştırmalarda içinde keşfedilen harpagosid maddesinin özellikle sırt ağrılarına iyi gelmesiyle bilinmektedir. Bu madde sayesinde özellikle kimyasal ağrı kesicilerin etki etmediği sırt ağrılarının kısa sürede iyileşmesini sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

şeytan pençesi kullanımı

Vücudun uyarıcı sistemi olan ağrıların dindirilmesinde büyük rol oynamaktadır ama yine de oluşan ağrıların kökeni araştırılıp ağrılara sebep olan hastalığın tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekir. Hastalıkların ana nedeni anlaşılana kadarsa kimyasal ilaç kullanmak yerine bu bitki vücuda hiçbir zararı bulunmadığından dolayı iç rahatlığıyla tüketilebilir.

Bu bitkinin merhem olarak da bulabilirsiniz ve ağrıların olduğu yerlere sürdüğünüz zaman aynı etkiyi gösterecektir.