arama

Şevketi Bostan Nedir – Faydaları Neler? Nasıl Yapılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Akdeniz ülkelerinde yetişen lezzetli olduğu kadar şifa kaynağı şevketi bostan yabani otlardandır. Ege yöresinde kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Özellikle Ege mutfağında özel bir yeri olan şevketi bostan yemeği farklı şekillerde yapılmaktadır.

Akdeniz’in nemli ve güneşli alanlarında nadasa bırakılan tarlalarda, çayırlarda kendiliğinden yetişen şevketi boston dikenli bir yapıya sahiptir. Çiçekleri sarıdır. Üretimi de ayıklanması da zahmetli olan şevketi bostan otunun tadını bilenler zahmete değeceğini söylüyor.

sevketi-bostan

Şevketi bostan nerelerde bulunur?

Kırlarda çayırlardan kendiniz toplayabilirsiniz, Aralık ayından itibaren mayıs sonuna kadar doğada yetişir. Üretimi yapıldığı için Şubat ayına kadar pazarlardan şevketi bostan satın alabilirsiniz. Bazı pazarlarda temizlenmiş haliyle temin edebilirsiniz. Fakat çoğu pazarda temizlenmeden satılmaktadır.

Şevketi bostan diğer adı: Akkız, mübarekotu, bostanotu, şevketotu, mübarekdikeni, sarıdiken, sarıcakız

sevketi-bostan-nedir

Özellikle böbrek taşları ve kumlarının dökülmesinde, gaz gidermede etkili olan şevketi bostan faydaları ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Şevketi bostan nasıl temizlenir?

Öncelikle şevketi bostanı temizlerken eldiven kullanmalısınız.

Şevketi bostan kökleri havuca benzer. Kökleri ve taze yaprakları dikenlerinden temizlenir.

Kök ve yaprakları birbirinden ayırın. Yaprakların kötü durumda olanlarını atın. Yaprakları sirkeli suda bekletin. Toprak dibe çökünce yaprakları alarak iyice yıkayın. Köklerin üzerinde kahverengi bir tabaka vardır. Bu tabakayı soyarak çıkartın. Kökü dikey olarak kestiğinizde ortaya çıkan içteki sert tabakayı çıkartın. Sonra kalan bölümleri yıkayın ve dikey olarak ince ince dilimleyin. Dilimleri limonlu suya koyun.

sevketi-bostan-nasil-temizlenir

Şevketi bostan nasıl pişirilir?

Şevketi bostan denince akla ilk gelen yemeği Girit Türklerinin ünlü kuzu etli şevketi bostan yemeğidir. Girit’te şevketi bostan enginarla ve arapsaçı otuyla da tüketilmektedir.

Yaprakları haşlanarak salata yapılır. Kökleri kuzu etli ve oğlak etli şevketi bostan yemeği ve zeytinyağlı şevketi bostan yemeği yapılarak değerlendirilir. Zeytinyağlı yemeğine pirinç de konabilir.

Ayrıca kurutulup çay olarak da kullanılmaktadır.

Egelilerin yaptığı kuzu etli şevketi bostan tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

etli-sevketi-bostan

Kuzu Etli Şevketi Bostan Yemeği ( Ege Yöresi )

Malzemeler

750 gram şevketi bostan

250 gram kuşbaşı kuzu eti

1 adet kuru soğan

3 yemek kaşığı zeytinyağı

2 su bardağı su ( Domates salçasını isteğe bağlı kullanabilirsiniz )

sevketi-bostan-yemegi

Kuzu Etli Şevketi Bostan Yemeği Yapılışı

Şevketi bostanı yukarıda tarif ettiğimiz şekilde temizledikten sonra yemeklik doğranmış soğanı zeytin yağında pembeleşene kadar kavurun. Kuşbaşı doğranmış kuzu etlerini soğanlara ekleyin. Etlerin rengini değiştirmesi ve suyunu bırakarak kaynamaya başlamasından sonra tencerenin kapağını kapatın ve  altını kısın. 25 dakika sonra 2 bardak suyu ekleyin. Kök kısımlarını önce atarak 35 dakika pişirin. Daha sonra yaprakları ilave edin ve 15 dakika pişirin. Pişmeye yakın bir limon sıkın. Etler pişince altını kapatın.