arama

Sevgililer Günü Kesme Çiçek İhracatından Önemli Gelir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sevgililer günü nedeniyle gerçekleştirilen kesme çiçek ihracatından 8 milyon dolar gelir elde edildiği açıklandı. İç ve dış piyasaya sürülen çiçekler ise karanfil ve gerbera başta olmak üzere gül ve lale olarak açıklandı.

Karanfil ve gerbera çiçekleri başta olmak üzere 25 milyon dal kesme çiçeğin yabancı ülkelere satışı gerçekleşti. İç piyasaya 20 milyon ve dış piyasalara 25 milyon kesme çiçek sevgililer günü dolayısıyla satışa sunuldu.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Lütfi Göbüş Sevgililer Günü için 8 milyon dolar değerinde, 25 milyon dal çiçek ihracatı gerçekleştirildiğini açıkladı.

14 Şubat Sevgililer Günü için Avrupa ülkelerine ( başta İngiltere, Hollanda, Bulgaristan, Romanya olmak üzere ) en çok gerbera ve karanfil satılırken; ülke içinde gül, karanfil, lale ve gerbera gibi kesme çiçekler satışa sunuldu.

Kesme Çiçek İhracatı Hakkında Açıklama

Türkiye’nin çiçek üretim merkezlerinden en önemlisi Antalya ili olarak biliniyor. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Lütfi Göbüş, kesme çiçek ihracatıyla ilgili “İngiltere, Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin tamamına ürün gönderdik. Rusya’ya domates gibi karanfil de yasaklı durumda. Rusya’daki pazar kaybımızı Avrupa’nın diğer ülkeleri ile giderdik. 25 milyon dallık ihracattan, 8 milyon dolarlık gelir hedefimizi gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

İhracata yönelimin arttığını belirten Göbüş “İç pazarda talep arttı. İstanbul’da çok büyük talep var. 4 yıl önce kişi başı çiçek tüketimi 1 dolarken şimdi 4 dolara ulaştı. Süpermarketlerde çiçekler bulunabilir hale geldi. Çiçek, bizim kültürümüze girip, vatandaşlarımız tarafından da satın alınmaya başlandı. Karanfil ağırlıklı, Gerbera çiçeği ihracatı gerçekleştirdik. 25 milyon dallık ihracat gerçekleşti. Ama durmayacağız, bizim yıl boyu ihracatımız yaklaşık 500 milyon dal civarında. Sevgiler Günü’nün ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 26 Mart’ta İngiliz Anneler Günü, Paskalya ve Anneler Günü gibi önemli günlerimiz var. Hızlı şekilde ürettiğimiz ürünleri Avrupa pazarlarına göndermeye devam edeceğiz” dedi.

İç piyasaya sürülen çiçeklerle ilgili ise Göbüş, “Gül çok popüler ürünlerden biridir. Gül de şu an ithalatçı ülke durumundayız. İç piyasa da 20 milyon dal kesme çiçek satışı gerçekleştirdik. İç piyasada ağırlığı İstanbul çekiyor. İstanbul’da her köşe başında Antalya’nın çiçeklerini görebilirsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Kesme çiçek sektörünün geliştirilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar için Göbüş, “Yeni alanlar açılır ve üretimi artırdığımız takdirde yine ihracatı rahatlıkla yapabiliriz. Avrupa pazarlarında bizim aldığımız pay çok düşük. Bu pazarlarımızı daha da büyütebiliriz. Yatırım alanlarının bulunması halinde ihracatımızı kat kat arttırabiliriz” ifadelerini kullandı.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Lütfi Göbüş Rusya pazarının durumuna da değindi: “Domatesle birlikte tek yasaklı çiçeklerden karanfil kaldı. Bu pazarı kaybettik diye biz pazarlara küsmedik. Bu kayıpları, Avrupa ve Kuzey Avrupa ülkelerinde sağladık. Ürünlerimizin hepsini krizden etkilenmeden ihraç edebilir durumdayız. Krizden etkilenmeyen tek sektör olarak süs bitkilerini gösterebiliriz”