Müzik indir

arama

Şeftali Çiçeği Faydaları

şeftali çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Anavatanı Çin olan şeftali çiçeği buradan tüm dünyaya yayılmıştır. Yetişme ve meyve verme olanakları açısından yaz iklimine uygun olan şeftali soğuk ve dona karşı dirençsiz bitkiler arasında yer alır. Ülkemizde daha çok Akdeniz iklimine uygun olan Şeftali çiçeği gül ailesine mensup bir bitkidir şeftali çiçeğinin rengi kavuniçi tonlarından başlayıp pembe tonları arasında değişmektedir. Bu yüzden şeftali çiçekleri açtığında tam bir görsel şölen halini almaktadır. Bu sebeple telefon ekranlarındaki çiçek resimlerinden birisi de şeftali çiçeğinin resmidir. Hem görsel açıdan hem de şifa açısından oldukça faydalı olan şeftalinin tüylü ve tüysüz olmak üzere iki türü vardır.

Tüysüz olan şeftaliye nektarın denilmektedir. Birçok kullanım alanına sahip şeftali ağacı çiçeğinden meyvesine ve çekirdeğine kadar insanlara yarar sağlamaktadır. Meyvesi oldukça lezzetli ve sulu olan şeftali bitkisi genellikle herkes tarafından sevilerek yenilmektedir. Çekirdeği yakacak olarak kullanılmaktadır. Çiçeğinden ise genellikle çay olarak tüketilip yararlanılmaktadır.

şeftali çiçeği

Faydaları

Kabızlık sorunu çekenler için çayı iyi gelir. Genellikle küçük çocuklarda gözüken bağırsak kurtlarını dökmekte bire birdir. Sabah uyandığımızda ağızımızda oluşan rahatsız edici kötü kokuyu giderir ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Zehirlenmelerde kanımızı temizler.

Yüksek ateşle karşılaşıldığında iyi bir ateş düşürücüdür. Kilo probleminden dolayı diyet yapan insanlara idrar söktürücü özelliğinden dolayı vücutlarındaki toksinlerinden idrar söktürerek kolayca kurtulmalarını sağlar. basur memelerinin verdiği rahatsızlıktan dolayı oluşan şikayetleri azaltır ve rahatlama sağlar. yemeklerden sonra hazım sorunu çeken insanlar için bire birdir hazmı kolaylaştırır. Gut hastalığına karşı bitkisel iyi ve etkili bir ilaçtır. Safra kesesi ve böbrek rahatsızlığı olan insanlara fayda sağlar. soğuk kış aylarında şeftali çiçeği demlenip içilirse öksürüğü söktürüp göğsü yumuşatarak rahatlama sağlar. böbrek taşı ve kumu olan insanlara önerilebilir çünkü böbreklerdeki taşı ve kumu düşürür. Cinselliği artırır. Kısacası şeftali çiçeğinin faydaları saymakla bitmez.