Müzik indir

arama

Şebboy çiçeği özellikleri ve çeşitleri

şebboy çiçeği özellikleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Şebboy çiçeği özellikleri içinde en belirgin olan kolay yetiştirilmesi ve hoş kokusudur. Şebboy çiçeği çeşitleri tek ve çok yıllık olarak belirlenmiştir.

Ana vatanı Akdeniz olarak bilinen, pek çok türe ve renge sahip olan şebboy çiçeği ismini Farsça olan gece kokusundan almıştır. Bu isim biraz da çiçekte mevcut olan muhteşem kokudan kaynaklanmaktadır. Bu koku özellikle geceleri ya da havanın kapalı olduğu zamanlarda havaya yayılır.

Şebboy çiçeği özellikleri

Turp ailesinden olan şebboy, yabani ve evcil olan türlere sahiptir. Yabani olan şebboy türlerine Avrupa kıtasının güney kesimlerindeki dağlık ve otlaklık alanlarda rastlanabilir. Bakımı ve yetiştirmesi zahmet gerektirmeyen hatta güzelliği sayesinde keyif bile alacağınız bir çiçek türüdür. Bu bitkinin en bilinen özelliği hoş kokusudur. Bu koku bitkinin yapraklarında mevcut olan uçucu yağlardan kaynaklanmaktadır. Bu durum bitkiyi kozmetik sektöründe oldukça favori hale getirmiştir. Gündüzleri bol güneş ve ışık alan yerlerde hızlı bir gelişim sergileyen şebboy, geceleri ise serin ve nemli ortam aramaktadır. Bu sebeple bu bitkinin Akdeniz iklimi bitkisi olduğu söylenebilir. Bitki çoğaltılmak isteniyorsa bu tohumlar yardımı ile yapılabilmektedir. Bitki ekimi için mart ve nisan ayları en uygundur. Bahçeye ekim yapılacaksa mineral bakımından iyi olan bir toprak seçilmelidir. Daha sonra bu alan yabani otlardan temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Bu işlemler yapılmazsa çiçek oluşumu mümkün olmayabilir. Ayrıca bitki direk olarak güneş ışığı alan bir bölgeye ekilmekten kaçınılmalıdır. Son olarak yaz aylarında bitki susuz bırakılmamalı ve kış aylarında ise aşırı sulanmaktan kaçınılmalıdır. Bu hususlara dikkat edildiği taktirde bitkinin yetiştirilmesinde herhangi bir sorunla karşılaşılmayacaktır.

Şebboy çiçeği çeşitleri

Diğer süs bitkilerine nazaran daha kısa sürede çiçek açabilmektedir. Otsu, dik ve sağlam bir gövdeye sahiptir ve bu gövde de yeşil ve belirgin yapraklarla çevrili olan dallar mevcuttur. Dal uçlarında ise iri taç yapraklı çiçek kümeleri bulunmaktadır. Çiçekler az ya da çok katlı olarak görülebilir ayrıca turuncu, pembe, beyaz ve mor olmak üzere pek çok renge sahip olabilir. Şebboy türlerine göre de tek ya da çok yıllık olabilmektedir ve yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Turpgil ailesine ait bir üye olan büyüleyici şebboy çiçeklerinin boyu 1 metreyi bulabilmektedir.