Müzik indir

arama

Savoy Lahanası (Milano Lahanası)

savoy lahanası
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Savoy lahanası (Milano lahanası) en eski lahana çeşitlerinden biridir. Bu lahana turpgiller ailesinin bir üyesidir. Çok geniş ve büyük yaprakları vardır. Yaprakları koyu ve açık yeşil renklere sahiptir. Lahananın göbek kısmı kıvırcık ve açık yeşil bir haldeyken lahana büyüdükçe yapraklar açılarak düzleşir ve yaprak rengi koyulaşır. Bu lahana sarı Milano lahanası ve yeşil Milano lahanası olmak üzere 2 ayrı türe sahiptir.

Savoy lahanasının ana yurdu Akdeniz bölgesidir. Akdeniz bölgesine ait bir sebze olduğu için yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı bir iklim isteği vardır. Bu lahana bir kış sebzedir. Fakat kışları don olan yerlerde lahana zarar göreceği için yetiştirmek pek mümkün olmaz.

Savoy Lahanası Faydaları

Bol miktarda B, C ve E vitamini ile potasyum içerir. Bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde şeker ve romatizma hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Bu lahana zayıflamak isteyenler için ideal bir sebzedir. Düşük miktar kaloriye sahiptir. İçeresinde kükürt ve bol miktarda arsenik bulundurduğundan kanı temizler ve idrar söktürür. Bu sayede vücut arınarak fazla toksinlerden de kurtulmuş olur. Selülit problemi olan bayanlar Milano lahanasından yardım alabilir.

milano lahanası

Vücuttaki su ve zehirli maddeleri atmaya yardımcıdır. Çağımızın hastalıklarından olan kanser ve kansızlığa karşı koruyucudur. Ayrıca hastalıkla baş etme konusunda da son derece iyi bir sebzedir.

Sadece ve sadece lahanada bulunan U vitamini sayesinde bağırsak ve midenin iç yüzenin ve mukozasının korunmasına hatta buralarda oluşan yaralar varsa da bunların iyileşmesini sağlamaya yardımcı olur.

Selenyum deposudur. Selenyum yaşlanmayı geciktirici ve yaşlanma belirtilerini önleyici bir maddedir. Bu madde ayrıca kalp krizine karşı da korur.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre lahana tüketen insanlar mide, akciğer, kalın bağırsak ve cilt kanserlerine tüketmeyen insanlara göre kat kat daha az yakalanıyorlar.

Çok fazla antioksidan içerdiğinden katarakt, felç ve kalp hastalıklarına karşıda koruyucudur. Bedeni uyararak gelişmesini sağlar. İçeriğindeki folik asit sayesinde kadınlarda görülen spina bifida hastalığını kontrol altına alarak hastalık sonucu doğum ile ilgili sorun oluşmuşsa çözüme kavuşmasını sağlar. Lahana Suyu Faydaları İçin Tıklayınız