Müzik indir

arama

Saskatoon Berry Faydaları – Haziran Çileği

Saskatoon Berry
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Saskatoon berry ( Haziran Çileği) çalı formunda bir büyüme göstermektedir. İnsan sağlığı açısından oldukça değerli bir bitkidir. Meyveleri mor-mavi renklerini barındırmaktadır. Saskatoon Berry, türünün besin değeri açısından çok önemli meyvelerine sahiptir. Boyut ve renk olarak dışarıdan görünüşü yaban mersinini andırmaktadır.

Bahçe için kullanılabilecek alternatif bir süs bitkisi de olan Saskatoon berry, soğuk ve kuraklığa dayanıklılık gösterebilmektedir. Çileğin çiçekleri gösterişli olduğu gibi muhteşem kokulara da sahiptir. Çileğin meyveleri tazeyken tüketilebildiği gibi toplanıp bir süre bekletildikten sonra da tüketilebilir. Eski zamanlardan bu yana gıda yönünden farklı alanlarda, farklı şekillerde kullanılmıştır. Tıbbi açıdan büyük bir öneme sahiptir.

Faydalarını genel olarak sıralamak gerekirse:

Saskatoon berry, meyvesi ve yaprakları kurutularak çay şeklinde tüketilmektedir. Tıbbi açıdan birçok fayda sağlamaktadır.

Çileğin kökleri ve iç kabuğu, kanamayı durdurma, adet ağrısını dindirme, ishali durdurma, dizanteri gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Çileğin kabuğu, sapı veya dalları kaynatılarak çocuk doğurma sırasında ki kanama ve ağrı tedavisi için kullanılmıştır.

Saskatoon-Berry

Saskatoon çileği içerisinde beslenme yönünden oldukça zengin besin değeri barındırmaktadır. A ve C vitamini, antioksidan bakımından çok zengin bir meyvedir.

İçerdiği antioksidan bakımından vücutta ki bağışıklık sistemi üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra antioksidan içeriği sayesinde stres vb. durumların da yardımcı olmaktadır. Elektromanyetik radyasyonun neden olduğu hastalıkların tedavisinde etki göstermekte ve iyileşme sürecini kolaylaştırmaktadır. Farklı türlerde ki bulaşıcı hastalıkların tedavisinde etkilidir. Saskatoon berry meyvesinin içeriğinde yer alan antioksidanlar kanseri önleyici etki göstermektedir. Aynı zamanda Alzheimer hastalığında tedavi edici özellik göstererek insan vücuduna olumlu etkiler sağlamaktadır.

Saskatoon meyvesinin içeriğinde ki antioksidanlar vücutta ki irge toksinlerinin vücuttan atılmasını sağlar. Vücutta ki radyonüklid tuzların ve ağır metallerin dışarı atılmasında etki gösterir. Vücutta ki bu maddelerin tıkanıklığa yol açmamasını sağlar ve kötü kolesterolün yok edilmesinde etkilidir. Kalp ve kan damarları üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

İçermiş olduğu E vitamininden dolayı insan vücudunda ki varis riskini ortadan kaldırmaktadır. Kalp- damar hastalıklarını önleyici etki göstermektedir.

Saskatoon berry kan damarlarının duvarlarını güçlendirerek elastikiyetinin artmasını sağlamaktadır.
Uyku bozukluğu sorunu olan kişilerin uykularının normale dönmesini sağlar.