Müzik indir

arama

Sarı Halile Kullanımı ve Faydaları

sarı halile
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sarı halile, Doğu Hindistan’ın daha olgunlaşmadan sahip olduğu iğ gibi sert, kokusuz ve 2-4 cm uzunluğunda özelliklerle toplanan bir bitkidir. Latince ismi Terminalia citrina’dır. Genelde Hindistan ve çevre iklimlerde görülmesine rağmen sıcak iklime sahip çoğu ülkede de görülmektedir.

Sarı Halile’nin faydaları oldukça fazladır. Bunlara örnek olarak kabızlığı gidermesi, vücudun direncini arttırması ve kuvvet vermesi, zayıflığa ve kansızlığa oldukça iyi gelmesi bunlardan sadece birkaçıdır. Bunlara ek olarak sinir hücrelerini güçlendirerek refleks ve buna benzer yetilerde daha başarılı hareketlere sahip olmamızı sağlar. Nefes darlığı, astım ve buna benzer rahatsızlık çeken kişiler içinde oldukça faydalıdır. Gerek hastalık döneminde gerek de aşırı tütün mamulü kullanımından sonra oluşan balgam ve tarzındaki yapıları söker. Cinsel güç arttırıcı yanları da mevcuttur.

Kullanıp şekline gelecek olursak çoğu yörede dövülerek küçük toz halinde parçacıklara dönüştürülüp içeceklere karıştırılarak kullanılmaktadır. Hatta yine dövülmüş haliyle dişlere ve diş etlerine sürüldüğünde diş iltihabı, diş kanaması, diş eti çekilmelerini önlemektedir.

sarı halile faydaları

Sarı Halile Faydaları

Hatta çekilmiş diş etlerini onarıp eski haline döndürebilmektedir. Bu tarz faydaları sayesinde genel kullanım alanı olarak diş görülmektedir ve kullananların çoğu daha sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olduklarını iddia etmektedir. Düzensiz kalp atışlarına sahip insanlarda veya kalp çarpıntılarına oldukça iyi gelir ve etkili bir şekilde geçirir. Mideye ve damağa kuvvet ve tat verir. Dalak ağrılarına son verirken aynı zamanda safra akıntılarını da önler.

sarı halile kullanımı

sarı halile

Bunca faydasının yanına ek olarak vücutta çıkan bakteriyel sorunlara karşı da etkilidir. Çıban, sivilce veya farklı bir deri iltihabı içinde önerilmektedir. Bu önermenin gerekçesi olarak da çok güçlü bir kan temizleyici olmasıdır. Toz haline getirilmiş sarı halilenin farklı bir kullanım şekli olarak balla karıştırılıp kullanıldığı da görülmektedir. Bazı yörelerde de yine dövülme yöntemiyle toz haline getirildikten sonra kaynatılarak içilmektedir. Bu kullanım şekli ise daha çok dalak, mide ve böbrek ağrılarına sahip kişiler için önerilmektedir. Balla karıştırılarak yenmesi de kanı temizleme ve cinsel gücü arttırıcı özelliklerini öne çıkarmada oldukça başarılı bir yöntem olarak görülmektedir. Kara Halile İçin Tıklayınız