arama

Sarı Boya Ağacı Özellikleri (Mahonia)

sarı boya ağacı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sarı boya ağacı 50 ila 150 cm arasında boylanabilen her daim yeşil ve yerden dik uzanan çalı formuna sahip bir bitkidir. Bitkinin gövde kısmı genç iken yeşildir ve yaşlandıkça kırmızı ya da kahverengine dönmektedir. Yaprakları sert, parlak ve kış aylarında mor ya da kırmızı renkte iken diğer dönemler de yeşil ve kenar kısımları dişli aynı zamanda dikenlidir. Ayrıca yapraklarının boyutu 30 cm kadar ulaşabilmektedir. Sarı boya ağacının mart ve nisan aylarında yoğun salkımlı altın sarısı çiçekleri oluşmaktadır.

Meyvelerinin çapı 6 ya da 10 cm kadar küre şeklinde ve mavi ya da siyah renklidir. Bitki yetişebilmek için yaşlı bir ağacın altını seçmiş ise kök rekabetine dayanabildiği için uzun süre boyunca yaşamını sorunsuz yaşayabilir. Güneşli yarı gölge alanları sevmesine karşılık -5 santigrat dereceye kadar dayanıklılık gösterir.

sari boya ağacı

Sarı Boya Ağacı Bakımı

Sarı boya ağacının en önemli özelliği budanmaya ihtiyaç duymamasıdır. Tohumları sonbahar döneminde toplanmalıdır ve toplanan tohumların en geç sonbahar döneminde ekilmesi ya da kış aylarında katlamaya tabi tutulması gerekir. Tohumların ekilebilmesi için kum ile karıştırılması gerekmektedir. Ekim için tohum tavası veya soğuk yastıklar tercih edilmelidir. Tohumların çimlenmesi sonbahar dönemine denk gelmektedir.

Eğer 200 adet tohum kullanırsanız çimlenme işleminden sonra 100 ya da 115 adet kadar fide elde etmiş olursunuz. Tohumlar 7 cm kadar çimlendikten sonra fidelerin yerlerinden sökülmesi ve geliştirme yastıklarına ekilmesi gerekmektedir.