Müzik indir

arama

Salatalık Çeşitleri ve Özellikleri

salatalık çeşitleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Salatalık, kabakgiller familyasında yer almaktadır. Tek yıllık bir bitkidir. Sarılıcı karaktere sahip olduklarından kültür sebzesi olarak yetiştirilir. Salatalık, toprağın nemini çok sevdiğinden dolayı kökleri genellikle 20-25 cm derinlikte ve yüzeysel olarak gelişme göstermektedir. Salatalığın içerisinde insan sağlığı açısından çok faydalı vitaminler ve besin maddeleri bulunmaktadır. Salatalık çeşitleri badem hıyar çeşitleri ve Beith alfa hıyar çeşitleri olarak iki grupta incelenmektedir. Bu çeşitlerin de kendi içlerinde farklı cinsleri bulunmaktadır.

Badem Salatalık Çeşitleri

Şirince F1: Şirince F1 hıyar çeşidinin üretim alanı örtü altı yetiştiriciliğidir. Meyve boylarının uzunlukları yaklaşık 10-12 cm’dir. Bitki yapısının yetişmesi orta kuvvettedir. Yaz yetiştiriciliği ve geç güz yetiştiriciliği için uygun bir cinstir. Her boğumda 2-3 meyve vermektedir. Meyveleri düz yeşil renklerde, oluksuz, kaliteli, albenili mini hıyar çeşididir.

Suzan F1: Suzan F1 hıyar çeşidinin üretimi örtü altı yetiştiriciliğidir. Meyve boylarının uzunlukları yaklaşık 10-12 cm’dir. Yaz yetiştiriciliği, tek ekim ve geç güzlük için oldukça uygundur. Bitki yapısı oldukça kuvvetlidir. Soğuğa karşı dayanımı yüksek derecededir. Meyveleri düz yeşil, kaliteli ve albenilidir.

Yaman F1: Yaman F1 hıyar çeşidinin üretim alanı örtü altı yetiştiriciliğidir. Meyve boylarının uzunlukları 10-12 cm’dir. Soğuğa karşı direnci oldukça yüksektir. Bitkinin gelişme yapısı kuvvetlidir. Yaz yetiştiriciliği ve güzlük için uygun bir seçimdir. Meyve yapıları çok kalitelidir. Meyveleri albenili ve düz açık yeşil renklerdedir. Mükemmel ölçüde meyve kalitesine sahiptirler.

salatalık çeşitleri

Beith Alfa Salatalık Çeşitleri

A.21 F1: Meyve uzunlukları ortalama 16-18 cm arasındadır. Örtü altı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bahar yetiştiriciliği ve erken güz için uygundur. Bitki yapısı orta kuvvette gelişme gösterir. Meyvelerinin rengi açık yeşildir. Meyveleri hafif oluklu, uzun ve silindirik bir yapıya sahiptir.

Başak F1: Meyve uzunlukları ortalama 15-16 cm olan Başak F1 cinsi örtü altı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yaz yetiştiriciliğine uygundur. Meyveleri uzun, silindirik, koyu yeşil renktedir. Verimli bir tarla hıyarı çeşididir.

Kardelen F1: Meyve uzunlukları ortalama 16-18 cm’dir. Örtü altı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bitkinin gelişme yapısı çok kuvvetlidir. Meyveleri koyu yeşil renkte, silindirik ve uzun yapıda, tekli şekillerdedir. Soğuğa oldukça dayanıklıdır.

Mehtap F1: Meyve uzunlukları ortalama 17-18 cm’dir. Örtü altı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Erken bahar yetiştiriciliği ve geç güz üretimi için uygundur. Soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır. Meyveleri yeşil renkte, kaliteli ve hafif olukludur. Bitki yapısı oldukça kuvvetlidir.