arama

Saksıda Adaçayı Yetiştirme

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sağlığa birçok faydası bulunan adaçayını bahçenizde yetiştirebileceğiniz gibi evde saksıda yetiştirmeniz de mümkündür. Saksıda adaçayı yetiştirme bir kaç işlemle mümkündür.

Saksıda adaçayı yetiştirmek için ilk yapmanız gereken şey adaçayı tohumları satın almaktır. Daha sonra adaçayını toprağa ekmek için yetişme özelliklerine göre hareket etmelisiniz. Bilindiği üzere adaçayı Akdeniz ve Ege bölgesine ait bir bitki türüdür. Bu sebeple ekim için en uygun zaman sonbahar ya da ilkbahar olacaktır. Bu aylarda adaçayı tohumlarını toprağa ekebilirsiniz. Öncelikle küçük bir saksı ile işe başlamalısınız. Bu saksı içine adaçayı için en uygun olan geçirgen ve mineral bakımından zengin toprakları koymalısınız. Bu işlemden sonra çok derin olmayacak şekilde tohumları toprağa yerleştirin ve üzerlerini kapatın ve tohumların filizlenmesini bekleyin. Bu işlem gerçekleştiği zaman filizleri daha büyük bir saksıya alarak saksıyı güneş alan bir yere yerleştirin daha sonra gelişim döneminde suya oldukça fazla ihtiyaç duyan adaçayını haftada en az 4 kez sulayınız.

Adaçayı bitkisi saksı değişme işlemi

Adaçayı bitkisini tohum aşamasından itibaren yetiştirmeye başlamak istiyorsanız. İlk başlarda küçük boyutlu saksılarla işe başlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Fakat tohumlar filizlenip boyları 15 ile 30 cm kadar uzadığı zaman başka bir saksıya ekmeniz gerekmektedir. Bu işlem gerçekleştirilmezse bitki kendine gelişme alanı bulamaz. Adaçayı filizlerini başka saksıya aktarırken köklerine dikkat edilmelidir ve ilk hazırladığınız toprak bileşeninin aynısı bir toprağa filizler ekilmelidir. Son olarak da toprak nemi kontrol edilmelidir.

Adaçayı budama işlemi

Adaçayının budama zamanları önemlidir. Bu bitkinin budanması için en uygun dönemler temmuz ile ağustos ayları olarak bilinmektedir. Bu zamanlarda taç yaprakların altında bulunan yeni filizler bir bıçak ile alınmalıdır. Fakat bu işlemi yaparken bitkiye zarar vermemeye dikkat edin. Budanan parçada en az üç yaprak bırakana kadar temizleyin ve suya bırakın en az 2 hafta sonra kök salmaya başladığını göreceksiniz. Artık kök salan parçayı da toprağa ekip büyütebilirsiniz.