Müzik indir

arama

Rooibos Çayı ( Kırmızı Çay ) Faydaları Nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Anavatanı olan Güney Afrika’da uzun yıllardır kullanılan kafeinsiz çay rooibos günümüzde pek çok ülkede tanınıyor. Rooibos çayı ( Kırmızı çay ) güçlü bir C vitamini ve antioksidan deposudur. Rooibos çayı faydaları nelerdir?

Rooibos, Güney Afrika kökenli kırmızı çalı anlamına gelen bir bitki türüdür. Taze yaprakları C vitamini ( askorbik asit ) açısından zengin olan birçok ülkede tüketimi gittikçe yaygınlaşan rooibos ( kırmızı çay ) hafif malt ve otsu bir tada sahiptir. Genelde yaprakları ve sapları kurutularak yani siyah çay gibi işlenmektedir. Rooibos çayının sağlığa pek çok faydası bulunuyor.

Güney Afrika’da, siyah çayla aynı şekilde demlenen rooibos çayı süt ve şekerle servis edilir. Ayrıca limon dilimi ve şeker yerine bal kullanılarak da içilmektedir. Rooibos tüketimi arttıkça çeşitleri de artan popüler bir çay haline geldi.

Kırmızı rooibos çayı sağlıklı ve zinde bir vücut için içilebilecek ferahlatıcı içeceklerdendir. Rooibos çayı, kafein içermez; siyah çay ya da yeşil çaya göre düşük tanen içerir.

Rooibos çayı demir, kalsiyum, potasyum, bakır, manganez, çinko, magnezyum ve alfa hidroksi asidi gibi mineraller, aspalathin ve nothofagin gibi antioksidanlar ve çok yönlü fenolik bileşikler içerir. Rooibos, anti-inflamatuar, antiviral ve antimutageniktir.

Rooibos çayının faydaları

Baş ağrısı, uykusuzluk, astım, egzama, kemik zayıflığı, hipertansiyon, alerjiler, kanser, kalp hastalıkları ve yaşlanmayı önleyici veya geciktirici özellikleri bulunur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğukalgınlığına karşı korur ve saoğuk algınlığından kaynaklanan ağrıları hafifletir.

Şiddetli mide krampları ve karın ağrılarını hafifleten antispazmodik maddeler bakımından zengindir. Diyare ve diğer bağırsak sorunlarını önleyici maddeler içerir.

Rooibos çayında oksalik asit olmadığından böbrek taşı olan insanlar tarafından tüketilebilir. Böbrek taşı sorunları olan insanlar oksalik asit olmadığı için istedikleri kadar kırmızı çay içebilirler.

Rooibos, anti-inflamatuar, antiviral ve antimutagenik özelliklere sahip polifenoller içerir. Bu maddeler kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklara neden olabilecek hücrelerin gelişimini önler. Aspalathin ve nothofagin, rooibos çayının içerdiği diğer antioksidandır; bağışıklık sistemini güçlendirerek her türlü hastalığa karşı koruma sağlarlar.

Hipertansiyona karşı korur. Rooibos çayının stres, sinirsel gerginliği hafifletir. Hipertansiyonu, kan basıncını düşürür, kalp krizi riskini azaltır.

Kırmızı rooibos çayı kalsiyum, manganez ve florür içeriğiyle kemik ve diş sağlığını korur ve gelişimini güçlendirir. Eklem ağrılarına iyi gelir.

Quercetin, çok çeşitli kalp rahatsızlıklarını önleyici bir maddedir. Anti-inflamatuar özelliği, kan basıncını düşürür ve serbest radikalleri diğer antioksidanlar gibi temizler. HDL iyi kolesterol ( HDL ) artırır ve kötü kolesterolün ( LDL ) kan damarlarının duvarlarında oluşumunu engeller. Bu durum kalp krizi ve felç gibi hastalıklara karşı koruma sağlamış olur.

Rooibos çayı çocuk sağlığına da faydaları olan bir çaydır. Rooibos çayı, mide ağrısı çeken küçük çocuklar için yararlı olabilir. Şekerli sütle karıştırılarak çocuklara içirilebilir. Güney Afrika kökenli kadınlar, bu bitkinin soğukalgınlığında bebekleri için kullanılırlardı. Karın ağrısına iyi gelen rooibos çayının ünlenme hikayesi de kadınların çocuklarını soğuğa karşı, mide ve karın ağrısına karşı kırmızı çayla iyileştirdiklerini söylemeleriyle başlar.

İçeriğindeki aspalathin, kan şekerini dengeler, insülin direncini ve kaslardaki glikoz emilimini artırır. Şeker hastalarının tüketebileceği içeceklerdendir.

Rooibos çayı cilde faydaları: Doğal olarak çok fazla bir besinde bulunmayan alfa hidroksi asit ve çinko içeriği cilt için yenileyici özelliği verir. Akne, sivilce, güneş yanığı veya ilgili cilt sorunlarını hafifletmek için kırmızı çay tozunu cilde doğrudan uygulayabilirsiniz. Kırışıklık belirtileri ve diğer erken yaşlanma semptomlarını azaltır. Kozmetik ürünlerin içeriğinde de bulunan rooibos bitkisini doğal yollarla kullanmak isteyenler çayını bol bol tüketebilir.

Alerjik rahatsızlıkları giderir: Güney Afrika’nın pek çok bölgesinde, egzama, saman nezlesi ve alerjiye bağlı bronşit hastalığını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Fenolik; anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, astım ve benzeri topikal allerjik durumlar için tedavi edici yönü vardır.

Rooibos çayında bulunan antioksidanlar, yaşlanmayı yavaşlatır ve bağışıklık sisteminin gücünü artırır. Antioksidanlar, yaşlılığa bağlı hastalıklara ve dejenerasyona karşı savunmasız kalan vücudu korur. Cilde, saçlara, kemiklere, beyne ve diğer organlara zarar veren serbest radikallerle savaşırlar. Rooibos çayı, antioksidan açısından en güçlü içeceklerden biridir.

Rooibos çayının, kan dolaşımına faydalı ve kanamayı engelleyen quercetin ve bioflavanoids gibi nadir besin maddeleri içerdiği söylenmektedir.

Rooibos çayı yan etkileri – zararları

Rooibos çayı faydalarına rağmen tedavi sürecindeki insanlar için zararlı olabilir. Rooibos güçlü maddeler içerdiğinden kanser hastaları için kemoterapi de dahil tedaviyi olumsuz etkileyebilir. Özellikle meme kanseri gibi hormonal kanser tedavileri sırasında içilmemelidir. Böbrek veya karaciğer hastaları için faydasından çok zararlıdır. Rooibos çayı herhangi bir hastalığa tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Düzenli ilaç kullanan veya tedavi sürecindeki insanlar doktora danışmalıdır.