Müzik indir

arama

Roka Yetiştiriciliği

roka yetiştiriciliği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

İnsanoğlunun doğaya olan tutkusu, her ne kadar gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün azalıyor gibi görünse de tarım alanındaki aktiviteler, bu alanda önemli bir ilginin olduğunu gösteriyor. Bu çerçevede de son yıllarda yaygın olarak tercih edilen roka yetiştiriciliği ile sofralara lezzet katan rokanın ekimi gerçekleştiriliyor. Günümüz Türkiye’ sinde son derece yaygın olan roka ekiminde, ekimin yapıldığı ilk yıl içerisinde roka yaprakları ‘sofralık’ olarak nitelendirilen tüketime yönelik olarak üretilir. Düşük seviyede olan sıcaklığın söz konusu olduğu zorlu kış döneminin geçilmesiyle birlikte tohum oluşturmaktadır. Rokanın yaprakları sebze şeklinde kullanılabilir. Roka yetiştiriciliği yapılan bölgeler arasında Türkiye’ de Akdeniz Bölgesi öne çıkarken, dünya genelinde ise ağırlıklı olarak Güney Avrupa ülkeleri öne çıkıyor.

Rokanın tüm yıl boyunca yetiştiriciliğinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olurken, taze olan yaprakları salata ve garnitür şeklinde yoğun olarak tüketiliyor. Bu çerçevede de yılın her mevsiminde tüketici tarafından raflarda bulabilme imkanı bulunuyor.  Hindistan ve Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinde yağ bitkisi şekilde üretiliyor. Rokanın tohumlarından elde edilen yapraklar, standart tüketimin dışında ilaç sanayisi ve farklı biçimlerde kullanılabiliyor.

roka yetiştiriciliği

Roka Tohum ve Çimlenmesi

Tohumlarının biçimi ve rengi genel olarak lahana grubu sebze tohumları ile yüksek oranda benzerlik içerir. Fakat tohumları daha küçük ölçülere sahiptir. Bu bitkinin yetiştiriciliği alanında kullanılan tohumlarda 1 gramda yaklaşık olarak 500 adet kadar tohumu bulunurken, söz konusu çimlenme süresinin koruma durumu ise 4 ila 5 yıl kadar sürer. Ayrıca ideal düzeyde çimlenme sıcaklığı olarak ise üreticilere 20 ila 25 derece aralığı öneriliyor.

Roka Hangi Toprağa Ekilir?

Bu bitkinin yetiştiriciliğinde, bitkinin toprak istekleri açısından son derece hassas olan sebze grupları arasında kendisine yer buluyor. Rokanın yapraklarının kullanımının gerçekleştiriliyor olması dolayısı ile ağır bünyeli ve killi toprak türleri üzerinde roka yetiştiriciliği gerçekleştirilmesi önerilmemektedir. Organik maddeler açısından son derece zengin ve kumlu (tınlı) olarak nitelendirilen toprak türleri üzerinde ekiminin gerçekleştirilmesinin en uygun ekim tercihi olduğu belirtilir. Toprak pH değeri açısından da nötr karakterleri toprakların kullanımı da ayrı bir önem taşır. Rokanın Faydaları