Müzik indir

arama

Ratanya Kökü Nasıl Kullanılır (Krameria Lappacea)

ratanya kökü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Baklagiller familyasına dahil bitkiler arasında yer alan ve Amerika’da yetişmekte olan bitki türleri arasında yer alan Ratanya’nın pek çok türü bulunmaktadır. Ratanya kökü toz hale getirilerek kullanılmaktadır. Çiçek bölümleri kırmızı rengi olması ile yaprakları ise uzun ince ve uçlarının dilimli yapısı ile bilinmektedir.

Ratanya kökü faydaları

Ratanya bitkisinin kök kısmından yapılmakta olan şurup ishale karşı etkili olması ile bilinmektedir ve diş etlerinin kuvvetlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bağırsaklarda bulunan iltihapların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca öksürük ve bronşite karşı etkilidir. Mantar problemi yaşayan kişilerin sorunlarının ortadan kaldırılmasında etkilidir.

En önemli etkileri arasında antiviral ve antioksidan etkisi yer almaktadır. İltihap giderici etkiye sahip olmasının yanında basur memelerine karşı etkili olabilmesi için pomad ya da fitil olarak kullanılmaktadır. Kanamaları durdurucu özelliği ile bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde aşırı adet kanamalarının da tedavisinde kullanılmaktadır. Üstelik diş sularının bileşiminde bulunmaktadır.

ratanya kökü

Ratanya kökü nasıl kullanılır?

Ratanya kökü çay, tentür ve natürel ilaçların yapımında kullanılmakla beraber ratanya kökünün kurutulduktan sonra toz haline getirilmesi ile birlikte suda kaynatılarak kullanılabilmesi sağlanabilir.

Çay veya şurup şeklimde kullanımının dışında ağız ve boğaz iltihaplarının tedavisinde etkili olabilmesi için gargara olarak da kullanılmaktadır. Basur için kullanılacak ise bölgeye pansuman yapılması yeterli olacaktır.

Ratanya kökünü kullanan kişiler günlük maksimum 2 gram kadar tüketmelidir. Bu gramın üzerine çıkılması kökün meydana getireceği zararlı etkilere maruz kalınmasına neden olabilir. Ayrıca hamile kadınların kesinlikle kullanmadan önce doktoruna başvurulması önerilmektedir.