arama

Radyasyonu Emen Bitkiler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Günümüzde hayatımızın bir parçası haline gelen bilgisayar, cep telefonu ve diğer teknoloji ürünlerinin yaydığı radyasyondan korunmak için alınabilecek önlemler içinde bitkiler yani doğa bulunuyor. Radyasyonu emen bitkiler hangileri?

Günümüzde en çok sorulan sorulardan bir haline gelen ‘radyasyonu ne emer?’ sorusunu sitemizde bitkisel çözümlerle vermeye çalıştık. Havayı temizleyen radyasyonu emen bitkileri kısaca aşağıda listeledik…

Bilgisayarlar ve cep telefonu kullanıcıları yüksek oranda radyasyona maruz kalabilir. Özellikle bilgisayarı yoğun kullananlar için cihaza yakın bir yerde kaktüs yetiştirmeleri öneriliyor. Konuyla ilgili bilimsel bir çalışma olmasa da bitkilerin havayı temizleme özelliği ile ilgili araştırmalar bulunuyor.

Kaktüs

Kaktüs, radyasyon ve bakterileri azaltmada ilk sırada yer alıyor. Gece oksijen yayarak karbondioksit emer. 2011 yılında Japonya’da yaşanan denizaltı ters fay depreminde yayılan radyasyon sonrası kaktüs radyasyon emen bir bitki olarak dünyada adını duyurdu.

Bakımı kolaydır. Güneşli ortamı sever. Gelişme ve çiçeklenme döneminde sıcak ortam sever. Kış aylarında fazla sulanmamalıdır. Hızlı büyüyenlerin saksıları 2 yılda, yavaş büyüyenlerin 3 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Sarmaşık

Formaldehit emici bitkiler içinde bir numaradır denebilir. Metrekare başına sarmaşık, 1.49 gram formaldehit emebilir. Aynı zamanda benzen gibi zararlı maddeleri emer. 24 saat içinde sarmaşık, kapalı bir mekandaki benzenin % 90’ını emebilir.

Adiantum ( Venüs saçı – su eğreltiotu )

Adiantum, bilgisayarlardan ve yazıcılardan gelen radyasyonu ( ksilen ve tolueni ) emer. Saat başı 20 mikrogram formaldehit emer ve en etkili doğal temizleyici olarak kabul edilir. Boya işinde çalışanlar sigara dumanına maruz kalanlar için idealdir.

Kauçuk ağacı ( Benjamin kauçuğu )

Bilgisayar ve televizyon yanında yetişrilmesi uygun bitkilerdendir. Radyasyonu büyük ölçüde emer. Havadaki zararlı maddeleri temizlemede yardımcıdır. Karbon dioksit, karbon monoksit emer ve havadaki tozu azaltmaya yardımcıdır. Toprağı nemli bırakılmalı ve ışığı bol bir alana yerleştirilmelidir.

Barış çiçeği

Radyasyon emici bitkilerdendir. Bakımı kolaydır. Bir kaç saat güneş gören bir yerde bekletilmelidir. Nemli toprak sever.

Reichi mantarı

Radyasyonu emer. Havayı özellikle duman ve tozu temizler. Karanlık ortam sever ve çok su istemez.

Aşk merdiveni

Radyasyon emen bitkilerdendir. Hızlı yetişir, seçici değildir. Bütün mekanlarda uyum gösterir ve zarif görünümüyle mekanı güzelleştirir.

Kurdele çiçeği ( örümcek bitkisi )

Hava filtresidir. Zararlı havayı emer. Karbon monoksit ve formaldehit emme konusunda güçlüdür.

Sarmaşık: Formaldehit emici bitkiler içinde bir numaradır denebilir. Metrekare başına sarmaşık, 1.49 gram formaldehit emebilir. Aynı zamanda benzen gibi zararlı maddeleri emer. 24 saat içinde sarmaşık, kapalı bir mekandaki benzenin % 90’ını emebilir.

Kuşkonmaz çiçeği

Havadaki bakterileri öldürür. Havadaki bakteri ve virüsleri emerek sağlığı korur.

Klivya ( Clivia )

Kışın havayı taze tutar. Gece % 80 oksijen salabilir. Zayıf ışıkta bile fotosentez üretir. Kapalı ortamlarda havanın temiz olmasını sağlar.

Aloe vera

Hava temizlemede en iyi bitkilerdendir. Aloe formaldehit, karbon dioksit ve karbon monoksiti emer. Havadaki toksin miktarı normal şartları aştığında Aloe bitkisinin yaprakları lekelenir ve durumu haber verir.

Deve tabanı

Gece hava kalitesini artırır. Formaldehit emicidir. Ayrıca geceleri karbondioksiti emerek oksijeni serbest bırakır, bu nedenle hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur. Bakımı oldukça kolaydır.

Para ağacı

Duman emicidir. Aynı zamanda karbon dioksit ve monoksiti emerek oksijeni serbest bırakır.

Ayrıca melisa otu ile nane de hava temizleyen ve radyasyon emen bitkilerdendir.

Havayı temizleyen çiçekler için tıklayınız