arama

Protein Tozu Nasıl Elde Edilir?

protein tozu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Protein her bireyin gün içerisinde mutlaka ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Bu ihtiyacı protein tozu kullanarak da giderebiliriz. Yapısında sülfür ve oksijen gibi bir çok amino asit bulunur. Protein vücudumuz tarafından üretilmez ve bunu mutlaka dışarıdan almamız gerekmektedir. Vücuda olan yararı saymakla bitmeyen proteini, her gün düzenli olarak almamız gerekir. Protein saçtan başlayıp ayak tırnaklarına kadar her bölgemiz için olmazsa olmaz bir maddedir. Bu nedenle doğal yollardan olduğu gibi saf protein olarak da alınabilir.

Proteini doğal yollardan süt ve süt ürünleri, yumurta, kırmızı et veya tahıllardan alabiliriz. Örneğin bir tavuk etinde veya beyaz ette %30 oranında protein bulunur. Yumurtada da yine aynı durum geçerlidir. Özellikle yumurta protein açısında çok zengindir. Her ne kadar besinlerden bunu alsak da, vücudumuz için ne kadar çok alırsak o kadar iyidir. Bu nedenle olağan dışı durumlarda ek olarak protein tozu kullanmakta fayda vardır.

Spor ile uğraşanlar özellikle teknolojinin yoğun kullanımından sonra vücut gelişmeye doğru yönelmiştir. Vücut geliştirme için de kas oluşumu çok önemlidir. Hızlı kas oluşumunu sağlamak için vücudun çok fazla proteine ihtiyacı olacak ve bunu besinlerle elde etmek imkansız. Bu nedenle protein tozu ortaya çıktı. Saf bir şekilde %100 protein tüketmek için ortaya çıkan tozlar, hızlı kas oluşumunu desteklemektedir. Sağlık açısından da bir sakıncası yoktur.

protein tozu kullanımı

Protein Tozu Yapılışı

Bu ek besin maddesini satın almak mümkündür. Piyasada onlarca protein tozu satılmaktadır. Ancak bunlara güvenemeyenler kendileri de istediği kadar protein tozu elde edebilir.  Tozu yapmak için öncelikle içerisinde protein olan besinleri bir araya getirmek gerekli. Yumurta, taze süt, peynir, doğal muz ilk ihtiyacımız olan ürünler. Bunların tadı lezzetli ve tüketilebilir olmadığından ilave olarak tatlandırıcılar konabilir. Ancak bu tatlandırıcılar protein değerlerini düşüren ürünler olmamasına dikkat edilmesi.

Tatlandırma denildiğinde ilk akla gelen toz şekerden kesinlikle uzak durmak gereklidir. Onun yerine bal kullanılabilir. Ürünleri bir araya getirirken önce proteinli ürünleri çırpıcı ile iyice çırpmak gerekli. Daha sonra tatlandırıcı ile süslenebilir. Böylece protein değeri çok yüksek ve sağlıklı protein tozu elde edilebilir.

Protein tozunun fazla kullanımı bazı yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.