Müzik indir

arama

Posalı Besinler Nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Posalı besinler nelerdir, posalı besinlerin vücudumuza yararları ve zararları nelerdir diye merak eden takipçilerimiz bu yazımızı kesinlikle okumalıdır.

Posa, besinlerin vücuttu sindirilmeyen daha doğrusu sindirimi geç olan kısımlarıdır. Posa vücuttu geç sindirildiğinden dolayı tüketen kişilere sürekli tokluk hissi vermekte ve kan şekerini sabit tutmaktadır. Kan şekerinin sabit kalması özellikle diyet yapan kişiler için çok önemlidir. Kan şekerinde değişiklik olması sürekli olarak tokluk hissi verir ve yemek yeme ihtiyacının önüne geçer. Yemek yemeyen kişilerde doğal olarak zamanla zayıflarlar.

Posalı yiyecekler temel olarak iki çeşide ayrılır bunların ilki suda çözünmeyenler. Suda çözünmeyen posalı yiyecekler buğday kepeği, badem, ceviz, havuç, salatalık, yeşil fasulye, maydanoz, marul, lahana ve bütün kepekli tahıllardır. Kan şekerinin sabit kalmasına yardımcı olan ve geç tokluk hissi veren yiyecekler suda çözünmeyen posalı yiyeceklerdir.

İkinci posalı yiyecek türü ise suda çabuk çözünen yiyeceklerdir. Suda çabuk çözüne posalı yiyecekler sindirim sistemini hızlandırır, yiyeceklerin hızlı şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede kabızlık sorunu çekilmesinin önüne geçer. Su da çabuk çözünen posalı yiyecekler ise Yulaf ezmesi, yulaf gevreği keten tohumu, fasulye, bezelye, yaban mersini gibi yiyeceklerdir. Posalı besinler nelerdir diye hala soruyorsanız eğer yazdığımız ürünlere eş değer ya da benzer ürünler posalı yiyecekler kategorisine girer.

Hangi Durumlarda Tüketilmeli?

Posalı yiyecekleri hangi durumlarda daha çok tüketmeniz gerektiğinden bahsetmemiz gerekirse özellikle kabız döneminde suda çabuk çözülen yani hızla vücuttan atılan posalı yiyecekleri tercih etmeniz doğru olacaktır. Kan şekerinin düşmesi veya yükselmesi durumunda posalı besinlerin bolca alınması kan şekerini dengeye sokarak vücudunuzu normal dengesine tekrar kavuşturacaktır. Yüksek tansiyon durumunda da posalı yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Aşırı kilolarından şikayetçi olan kişiler her öğünlerine ve ara öğünlerine kesinlikle posalı yiyecekleri eklemelidirler. Diyet yapmasalar bile posalı yiyecekler doğal diyet görevi görerek sindirim sistemini hızlandırıp az da olsa kilo vermesini sağlar. Diyet ile birlikte posalı yiyecek tüketimini arttırsanız eğer kontrollü ve hızlı bir şekilde zayıfladığınızı göreceksiniz. Günlük posa ihtiyacınızdan fazla tüketmenin şu ana kadar kesin bir sorunu belirlenmiş değildir ama siz yine de günlük ihtiyacınızda tüketmeye özen gösterin.